Litwa: Zigmantas Balčytis pozostanie premierem
[2006-06-17 22:53:07]
![]() Do wskazania nazwiska nowego premiera obligowała Adamkusa litewska konstytucja, która stanowi, że nowy szef rządu musi zostać wyznaczony w ciągu 15 dni od dymisji poprzedniego. Ten "poprzedni", czyli Algirdas Brazauskas - szef centrolewicowej Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (Lietuvos Socialdemokratu Partija) - ustąpił ze stanowiska 1 czerwca. Zigmantas Balčytis nie jest nową postacią na litewskich szczytach władzy. W rządzie Brazauskasa sprawował bowiem urząd ministra finansów. Jest też członkiem LSdP. Balčytis otrzymuje misję tworzenia rządu w sytuacji bardzo poważnego kryzysu politycznego na Litwie. Największe ugrupowanie w litewskim Sejmie - Partia Pracy (Darbo Partija) jest skłócona i podzielona, a ponadto skompromitowana zarzutami, iż została założona za pieniądze rosyjskie, a być może również była inspirowana i finansowana przez rosyjskie służby specjalne. Kilka dni temu fiaskiem zakończyły się natomiast rozmowy socjaldemokratów z konserwatystami. Oba ugrupowania nie były w stanie uzgodnić wspólnego programu i kształtu ewentualnego koalicyjnego rządu. Wobec tego rząd Balčytisa będzie miał mniejszościowe zaplecze w Sejmie, albo będzie zmuszony konstruować doraźne koalicje w celu przeforsowania własnych pomysłów. Niewykluczone są także przedterminowe wybory. Według kalendarza politycznego, obecny Sejm powinien pracować aż do 2008 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
26 września:
1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.
1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).
1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.
1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.
1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.
1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.
1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.
1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.
1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.
1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.
2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.
2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.
?