Eurostat: Raport o informatyzacji społeczeństw UE
[2006-06-20 23:48:35]
Najwięcej "informatycznych analfabetów" jest w Grecji – 65 proc., we Włoszech – 59 proc., na Cyprze i w Portugalii (po 54 proc.), na Litwie – 53 proc. i w Polsce – 46 proc. Najmniej osób nie posiadających podstawowych zdolności do korzystania z komputera jest w krajach skandynawskich: Danii i Norwegii (po 10 proc.) oraz Szwecji (11 proc.). Najgorzej w UE wygląda sytuacja u osób starszych (w kategorii wiekowej 55-74), wśród których aż 65 proc. nie ma podstawowych zdolności korzystania z komputera. Najwięcej w Grecji – aż 93 proc. i na Litwie – 90 proc., a najmniej w Danii i Szwecji – po 27 proc. Dość powszechna znajomość obsługi komputera jest wśród unijnych studentów, gdyż tylko 4 proc. nie opanowało zdolności obsługi komputera w stopniu elementarnym. W Danii, Niemczech i Luksemburgu "informatyczny analfabetyzm" wśród studentów nie występuje wcale (również w będącej poza UE Norwegii). Najgorzej wypadają tutaj studenci węgierscy i greccy, wśród których po 19 proc. nie zna podstaw obsługi komputera. Z osób mających wyższe wykształcenie 11 proc. mieszkańców UE jest 'informatycznymi analfabetami". Najniższy ich odsetek jest w Szwecji – 2 proc. i w Danii – 3 proc. (poza tym w Norwegii – 1 proc.), a najwyższy w Estonii – 24 proc. i w Grecji – 23 proc. Eurostat podał też odsetek bezrobotnych, którzy nie mają opanowanych podstawowych zdolności obsługi komputera. Średnio jest ich w Unii 39 proc, przy czym najmniej w Szwecji – 10 proc. i w Danii – 12 proc., a najwięcej na Litwie – 71 proc, i na Węgrzech – 67 proc. Zaawansowany poziom umiejętności informatycznych deklaruje 22 proc. mieszkańców UE. Najwięcej jest ich w Luksemburgu – 42 proc. i w Danii – 39 proc. (z europejskich krajów poza UE w Norwegii – 42 proc.), a najmniej w Grecji – 9 proc. i na Łotwie – 11 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?