Szyszkowska: Elektorat bez partii

[2006-07-03 00:34:03]

Zagrożeniem dla ruchu lewicowego w Polsce jest pomysł niektórych polityków, by doprowadzić do połączenia SLD z Demokratami oraz Platformą Obywatelską. Zespolenie tych partii – w takiej czy innej formie – jest możliwe z uwagi na łączącą je aprobatę liberalizmu ekonomicznego oraz liczenie się z Kościołem katolickim jako siłą polityczną. Gdyby do takiego zespolenia doszło, to lewica parlamentarna stałaby się rzecznikiem kapitalizmu w Polsce, w sposób jeszcze bardziej wyrazisty niż dotąd. Nie ma w naszym parlamencie partii, której program byłby socjalistyczny, czyli biorący pod uwagę oczekiwania większości Polaków. Ośmieszanie PRL prowadzi do prób kompromitacji wzniosłych idei socjalizmu, a mają one źródła nie tylko marksistowskie.

Ze względu na dewocyjną atmosferę naszego życia publicznego dodam, że rzecznikiem socjalizmu byli także personaliści chrześcijańscy. Partie lewicowe pozostające poza parlamentem są pozbawione środków finansowych. Nie otrzymują pieniędzy z budżetu. Weszłyby do parlamentu, jeśli mogłyby sobie pozwolić na taką mnogość bilbordów, jak Donald Tusk przed wyborami prezydenckimi. Ponadto słabością rozmaitych ugrupowań lewicowych jest ich rozproszenie i brak woli przywódców tych stowarzyszeń i partii do zjednoczenia się. Antykapitalistycznie nastawione społeczeństwo, spragnione reform o charakterze socjalnym, nie jest zespolone z rozmaitymi organizacjami o programie lewicowym. Twierdzę, że środowiskiem najmocniej związanym ze społeczeństwem jest partia RACJA. Małe ugrupowania lewicowe, skupione wokół elitarnych gazet, nie wykazują tendencji do zjednoczenia. Odwrotnie, zaznaczają się w nich pewne niechęci natury personalnej. Nawet wzmożona klerykalizacja i faszyzacja kraju nie prowadzą do zespolenia środowisk lewicowych. Jako drastyczny przykład podam niewykorzystanie obecnie w ruchu lewicowym osoby i autorytetu senator Krystyny Sienkiewicz.

Aleksander Kwaśniewski doprowadził do wyboru szefa SLD, który publicznie podkreśla swój katolicyzm, co powinno być wyłącznie jego sprawą prywatną. Nie zawiera się w działaniach SLD – oczekiwana przez lewicowych elektorat – krytyka kapitalizmu. Również aprobowana przez SLD wojna w Iraku stawia pod znakiem zapytania lewicowy charakter tej partii. Także zgoda SLD na odejście od zasady neutralności światopoglądowej państwa spowodowała głębokie rozczarowanie i zniechęcenie elektoratu tej partii.

Nie może budzić szacunku partia, jeżeli jest gotowa na daleko idące odstępstwa od oczekiwań wyborców. Nie pierwszy raz powtarzam, że paradoksalnie właśnie SLD umocniło potęgę Kościoła katolickiego i wspomogło ustawami ludzi zamożnych i bogatych. W czasach, gdy SLD miało swoich przedstawicieli we władzach publicznej TV i KRRiTV partia ta nie zatroszczyła się, by propagować lewicowe ideały. Nadmierna ustępliwość wobec prawicy doprowadziła do zawłaszczenia mediów przez środowiska wrogie lewicy. Jest oczywiste, że bez mediów nie ma się żadnego wpływu na społeczeństwo.

Maria Szyszkowska


Artykuł pochodzi z dziennika "Trybuna".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku