Strasburg: Dopuszczalność skargi Alicji Tysiąc przeciwko Polsce

[2006-07-04 22:25:52]

W ostatnich dniach Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął decyzję o dopuszczalności skargi Alicji Tysiąc przeciwko Polsce. Decyzja ta oznacza, że Trybunał po wstępnym zbadaniu sprawy uznał, iż istnieją podstawy, by ją rozstrzygać i wydać w niej prawomocny wyrok. Nie przesądza to jednak, jaka będzie jego treść.

Sprawa Alicji Tysiąc była szeroko komentowana w mediach. Kobieta złożyła skargę do Trybunału w Strasburgu po tym, jak lekarze odmówili jej przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży, pomimo iż jej kontynuowanie oraz ewentualny poród mogły spowodować utratę wzroku.

Kontrowersje budziła kwestia, czy można oskarżyć o to Polskę. Trybunał rozważy, czy Polska naruszyła art. 3, 8, 13 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez nieprawidłowe stosowanie przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jednym z najważniejszych zarzutów stawianych przez Alicję Tysiąc jest brak środka odwoławczego w polskim prawie od decyzji lekarzy podjętych w związku ze stosowaniem jednego z artykułów tej ustawy, wymieniającego przypadki aborcji dozwolonej w świetle prawa.

Katarzyna Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku