Warszawa: Kolejny protest w obronie "Masali"

[2006-07-24 16:43:31]

25 lipca br. (wtorek) Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników organizuje pikietę w obronie twórców programu "Masala", wyrzuconych niedawno przez nowe kierownictwo Radia Bis. Będzie to protest przeciwko cenzurze politycznej w Polskim Radiu.

Chodzi przede wszystkim o Maxa Cegielskiego i Rafała Kołacińskiego, autorów "Masali". Program ten został zdjęty z anteny przez nowego dyrektora, Jacka Sobalę po tym, jak na stronie internetowej Radia została zapowiedziana audycja z udziałem działaczy antyfaszystowskiego Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Nowy dyrektor Radia Bis zażądał od Cegielskiego, by ten ocenzurował informację i wyciął z niej opinię o tym, że to rządząca prawica jest odpowiedzialna za tolerancję dla nasilającej się przemocy ze strony bojówek skrajnej prawicy. Cegielski nie chciał się na to zgodzić i następnego dnia został wezwany "na dywanik". Nowy dyrektor oznajmił Cegielskiemu, że "Masala' nie mieści się w koncepcji nowej ramówki Radia Bis i podziękował mu za współpracę. Wyrzucona z pracy została cała grupa przygotowująca "Masalę".

Co więcej, zwolnienia czekają też kolejnych dziennikarzy Radia Bis, ponieważ dyrektor Sobala postanowił zlikwidować wszystkie audycje autorskie. Tym samym, publiczne Radio Bis pod nowym kierownictwem ma się upodobnić od stacji komercyjnych i m.in. przestać nadawać ciężką muzykę – hard core i heavy metal.

W 2004 r. program "Masala", którego hasłem było Pokojowe zderzenie dźwięków i kultur, dostał nagrodę "Antyfaszysty roku". Zdaniem obrońców "Masali", program umożliwiał młodemu pokoleniu przyswojenie idei tolerancji i wzajemnego szacunku, mimo wzrostu rasistowskich, szczególnie antyarabskich tendencji w ostatnim czasie. Obrońcy "Masali", w wydanej niedawno petycji podkreślają, że cieszyła się ona dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi, w przystępny sposób przybliżając im wiedzę na temat innych kultur i obyczajów oraz innych zagadnień, takich jak choćby Europa wielokulturowa. Obrońcy "Masali' domagają się przywrócenia audycji i oceniają, że zlikwidowanie audycji nosi znamiona cenzurowania na antenie publicznej rozgłośni treści niewygodnych dla obecnej władzy.

Działacze KPiORP będą protestować przeciwko wyrzucaniu z pracy za poglądy polityczne i przeciwko politycznej cenzurze w publicznych mediach. Pikieta odbędzie się 25 lipca br. O godz. 16:00 pod siedzibą Polskiego Radia, al. Niepodległości 77/85.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku