Japonia: Obchody rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę
[2006-08-07 10:20:45]
![]() O 8.15, godzinie zrzucenia na Hiroszimę bomby atomowej, rozbrzmiał dzwon pokoju, a zebrani ludzie pochylili głowy i uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba w przemówieniu skrytykował państwa, które pracują nad pozyskaniem broni jądrowej. 6 sierpnia 1945 roku amerykański bombowiec B-29 zrzucił na Hiroszimę pierwszą z dwóch bomb atomowych. Do dziś nie wiadomo, ile ofiar śmiertelnych pociągnął za sobą pierwszy w dziejach atak nuklearny. W pierwszym w dziejach ludzkości ataku nuklearnym zginęło około 140 tysięcy ludzi. Prawie 100 tysięcy kolejnych zmarło w wyniku chorób popromiennych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
15 czerwca:
1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.
1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.
1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.
1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.
1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.
1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.
2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.
2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
?