Koalicja mierzy w samorządy
[2006-08-24 01:55:45]
We wtorek potrzeba było aż czterech głosowań, żeby rozpocząć zmiany w komisji. Posłowie opozycji z PO, SLD i PSL nie głosowali, a koalicji z uwagi na nieobecność części jej posłów brakowało kworum. Gdy PiS, Samoobrona i LPR zdołały wreszcie zmobilizować swych parlamentarzystów, Sejm przegłosował blisko dwukrotne powiększenie komisji. W poprzednim jej składzie panowała względna równowaga; opozycja wygrała ostatnio kilka ważnych głosowań, utrudniając partiom rządowym realizację ich planów. Teraz w komisji zasiada ponad 60 posłanek i posłów, ale PiS, Samoobrona i LPR mają w niej parę głosów więcej niż ich przeciwnicy. Pierwszą decyzją nowej komisji byłą zmiana jej szefa. W miejsce dotychczasowego przewodniczącego Waldemara Pawlaka (PSL) powołany został poseł PiS Dawid Jackiewicz. Następnie przegłosowano, że wysłuchanie publiczne, zaplanowane przez komisję na 12 września, nie odbędzie się. Na koniec powołano 9-osobową podkomisję ds. nowelizacji w ordynacji, choć komisja w poprzednim składzie już jedną taką podkomisję powołała. Nowa podkomisja ma mieć 9 członków, ale dotąd wybrano tylko pięciu – z ugrupowań koalicyjnych. Partie koalicji chcą przed zaplanowanymi na 12 listopada wyborami samorządowymi uchwalić korzystne dla siebie zmiany w ordynacji. Chodzi przede wszystkim o tzw. blokowanie list, które może dać znacznie lepszy wynik Samoobronie, LPR i - zwłaszcza - PiS-owi. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniach, a jej przedstawiciele oskarżali koalicję o złamanie prawa. Ich zdaniem odwołanie wysłuchania publicznego możliwe jest jedynie w wyjątkowych okolicznościach, które nie nastąpiły. - Komisja została sprowadzona do prostego narzędzia utrwalania dominacji koalicji gdzie tylko się da, łącznie z samorządem - powiedział Pawlak po głosowaniu ws. zmiany szefa komisji. - W złym stylu uchwalane są złe rozwiązania przy złamaniu wszystkich zasad i reguł regulaminu - zaznaczył. Po jego wystąpieniu większość posłów opozycji opuściła salę obrad komisji. Dalszy ciąg posiedzenia obywał się wyłącznie przy udziale parlamentarzystów koalicji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?