Kaczyński ściga bezdomnego
[2006-08-24 13:19:20]
Sąd ustalił, że bezdomny Hubert H. nie przebywa pod adresem, który wcześniej podał jako adres pobytu w odpowiedzi na żądanie prokuratury. W związku z tym sąd zarządził poszukiwanie ogólnokrajowe (listem gończym) w celu doprowadzenia Huberta H. na rozprawę. Przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedział dziennikarzom, że wiele państw odchodzi od stosowania przepisu na podstawie, którego oskarżono bezdomnego, bowiem rodzi on sytuację, w której nie może być mowy o równości stron. W wielu wypadkach, gdy już dochodzi do skazania obywatela za obrazę głowy państwa, Europejski Trybunał Sprawiedliwości staje po stronie skazanych. Prawnicy wyrazili nadzieję, że prokuratura zdecyduje się jeszcze na wycofanie zarzutów. Piotr Ikonowicz stwierdził, że prawo i wymiar sprawiedliwości nie traktują równo wszystkich obywateli. Do więzień masowo trafiają przede wszystkim ludzie biedni. Najczęstszą przyczyną są drobne wykroczenia, za które sądy wymierzają grzywny, których ci ludzie nie są w stanie zapłacić. Przy zamianie grzywny na areszt sądy ustalają stawki w taki sposób, że dzień spędzony za kratkami przez osobę ubogą jest wyceniany na np. 20 zł, podczas gdy górna stawka dzienna stosowana wobec biznesmenów wynosi 4 tysiące złotych. Z tej więziennej arytmetyki wynika, że dzień z życia aferzysty jest wart 20 dni życia szarego obywatela. Następna rozprawa odbędzie się 23 września o godz. 10.30 w sali nr 203 w sądzie przy Al. Solidarności. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
15 czerwca:
1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.
1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.
1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.
1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.
1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.
1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.
2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.
2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
?