PPP o sytuacji pracowników służby zdrowia

[2006-08-25 11:01:21]

25 sierpnia przewodniczący Polskiej Partii Pracy Bogusław Ziętek wydał oświadczenie na temat sytuacji pracowników służby zdrowia.

Według Polskiej Partii Pracy jeszcze przed wejściem w życie ustawy zapewniającej podwyżki, niejasne sformułowania ustawowe powodują poważne komplikacje w szpitalach i przychodniach. Ugrupowanie dodaje, że rząd przedstawia wciąż nowe, często rozbieżne pomysły, odnośnie konstruowania przyszłorocznego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, co stawia pod znakiem zapytania możliwości realizacji zobowiązań finansowych wobec pracowników służby zdrowia. Zdaniem partii może to doporowadzić do sytuacji podobnej, jak z ustawą podnoszącą zarobki pielęgniarek o 203 złote, która została w znacznym stopniu niezrealizowana.

Polska Partia Pracy pragnie zwrócić uwagę, iż obecne chętnie powtarzane przez rząd zapewnienia o ogromnych dodatkowych środkach finansowych, które w przyszłym roku mają zasilić służbę zdrowia, są tylko pustymi obietnicami, które w zamierzeniu mają spacyfikować i odsunąć w czasie protesty środowisk medycznych. Podobne cele przyświecały również uchwaleniu ustawy, przewidującej 30-procentowe podwyżki, która została wykorzystana propagandowo przez rząd. W praktyce podwyżka, która średnio ma wynosić 30 procent wynagrodzenia brutto będzie znacznie mniejsza, nie tylko ze względu na obciążenia podatkowe, ale również sposób jej wyliczania i podziału pieniędzy, pomiędzy poszczególne placówki - czytamy w dokumencie.

Zdaniem lidera PPP ustawę, przyznającą od października podwyżki dla pracowników służby zdrowia skonstruowano w ten sposób, aby rozbić solidarność pomiędzy różnymi grupami zawodowymi w szpitalach i przychodniach. W oświadczeniu wezwano pracowników służby zdrowia i działające tam związki zawodowe do nie poddawania się naciskom i utrzymanie gotowości do wznowienia protestów.

Szczególnie pielęgniarki, położne i niższy personel medyczny czeka wciąż trudna walka o realne podwyżki. Dotychczasowe działania rządu nie rozwiązały bowiem problemów służby zdrowia, a co najwyżej odsunęły w czasie kolejne protesty - dodano w stanowisku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku