Gruzja: Aresztowania działaczy opozycji
[2006-09-08 14:52:13]
Na drogi wyjazdowe ze stolicy wyprowadzono, prócz wzmocnionych oddziałów policji również ciężki sprzęt. Aresztowano około 100 aktywistów. Do więzienia trafili działacze partii Sprawiedliwość, szef ruchu AntySoros Maja Nikoleszwili, lider partii Nadzieja Irine Sariszwili Czanturian, oraz przywódca gruzińskich monarchistów Timur Żorżoliana. Igor Georgadze, były szef KGB Gruzji, będący jednocześnie liderem partii Sprawiedliwość przebywa, ze względu na ciążący na nim zarzut terroryzmu, na terenie Rosji. Trzynastu zatrzymanym postawiono zarzut uczestnictwa w zmowie, w celu obalenia władzy państwowej i jej przejęcia. Opozycja oskarża władzę o represje polityczne i oparcie się o doświadczenia Józefa Stalina z roku 1937. Stwierdzono, że władza obawia się kolejnej ludowej "rewolucji", oraz że stosuje podwójne standardy gloryfikując "rewolucję róż", jednocześnie pacyfikując działania opozycji. Według nich, operacja ta ma podnieść wyjątkowo niskie notowania obozu prezydenckiego przed zbliżającymi się wyborami do władz lokalnych. Zdecydowanie antyrosyjska polityka Saakaszwilego była bowiem powodem wprowadzenia przez Rosję, będącą dla Gruzji najważniejszym rynkiem zbytu, embarga na najważniejsze towary eksportowe: gruzińskie wino, sery i wodę mineralną. Spowodowało to drastyczne pogorszenie się sytuacji bytowej społeczeństwa, jak też poparcia dla rządzących. Coraz częściej słyszalne są opinie, iż rząd w swych kalkulacjach uwzględnia interesy tylko swych zachodnich sponsorów. Obóz prezydencki twierdzi, że udaremniona została próba dokonania zamachu stanu, oraz że podczas dokonanych przeszukań zabezpieczono broń i pieniądze pochodzące z Rosji. Strona rosyjska uznała aresztowania za wewnętrzną sprawę Gruzji, zaprzeczyła jakoby brała udział w przygotowaniach zamachu stanu, oraz stwierdziła, że "Gruzja obarcza nas odpowiedzialnością za wszelkie swe problemy". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?