OPZZ o polityce płacowej rządu

[2006-09-09 19:28:10]

Prezydium Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wydało 5 września stanowisko w sprawie prowadzonej przez rząd polityki płacowej. Zdaniem władz OPZZ stanowi ona zarzewie potencjalnych niepokojów w zakładach pracy.

Przejawem takiej polityki, zdaniem federacji związkowej, jest nowelizacja ustawy kominowej, znacznie podnosząca obecnie obowiązujące limity wynagrodzeń dla kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału państwowego, przy jednoczesnym wyraźnym ograniczaniu wzrostu wynagrodzeń pracowniczych.

Ponadto projekt ustawy niezależnie od tego, że w jeszcze większym stopniu zróżnicuje płace kadry i pracowników to dodatkowo uprzywilejowuje kadrę zarządzającą w zakresie czerpania korzyści z osiąganych wyników finansowych przedsiębiorstw, zupełnie pomijając pracowników, których dodatkowy wysiłek ma największy wpływ na wypracowany wzrost. Tymczasem pracownikom tych przedsiębiorstw rząd na 2007 rok proponuje ustalić maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 3,4 proc., a pracownikom państwowej sfery budżetowej na poziomie 0,0 proc. - piszą związkowcy.

Władze OPZZ pokreślają, że rząd nie negocjował zmian w ustawie kominowej ze związkami zawodowymi i oznacza to, ich zdaniem, że projekt jest niekonstytucyjny.

Ogólnopolskie Porozumie Związków Zawodowych przypomina, że w Polsce minimalne wynagrodzenie odbiega od standardów europejskich i rekomendacji organizacji międzynarodowych, zgodnie z którymi minimalne wynagrodzenie powinno stanowić 50 proc. płacy przeciętnej.

Prezydium zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez stronę związkową Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych podtrzymuje, że maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powinien wynosić nie mniej niż 4,3 proc., a w państwowej sferze budżetowej nie mniej niż 4,5 proc. Podobnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2007 r. powinno wzrosnąć o co najmniej 5,1 proc. plus połowa realnego wzrostu wynagrodzeń (1 proc.) tj. o 6,1 proc., co dałoby kwotę 953,94 zł, a nie jak proponuje rząd 936 zł - dodają działacze OPZZ.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku