Lubelszczyzna: Strajki w Delii i Cukrowni Wożuczyn wciąż trwają
[2006-09-15 10:40:39]
![]() Region Środkowowschodni NSZZ "Solidarność" organizuje 15 września w Zamościu protest, który jest spowodowany brakiem skutków strajków w obu zakładach. W razie niepowodzenia akcji strajkowej w Wożuczynie i Zamościu pracę może stracić łącznie 500 osób, w tym wiele w wieku przedemerytalnym. Michał Buksiński, prezes Synergii (właściciel działek i budynków, na których znajduje się Delia) złożył do zamojskiej policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Według niego, szwaczki "utrudniają korzystanie z majątku". Związkowcy zapowiedzieli, że jeśli policja przyjdzie z nakazem prokuratorskim, opuszczą zakład, a strajk okupacyjny będzie się dalej toczył za bramą zakładu. W najbliższym czasie prokuratura okręgowa w Zamościu ma rozpocząć postępowanie karne przeciwko kierownictwu firmy. Trzy osoby zarządzające spółką mają być oskarżone o długofalowe łamanie prawa pracy. Chodzi m.in o nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i nieudzielanie urlopów. W związku ze sprawą przesłuchano już 500 osób. W Cukrowni Wożuczyn, której pracownicy protestują przeciwko likwidacji zakładu głodówka trwa już trzeci tydzień. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz skierował do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty list w sprawie protestujących pracowników. Jego zdaniem, Skarb Państwa nie podjął skutecznych działań na rzecz rozwiązania tej sytuacji. Dodał, że wciąż wybuchają nowe protesty w branży cukrowniczej: 11 września bezterminowy strajk rozpoczęli pracownicy cukrowni w Częstocicach (woj. świętokrzyskie), a 7 września w Leśmierzu (woj. łódzkie) odbył się protest plantatorów buraków cukrowych. Guz przypomniał, że pracownicy cukrowni domagają się rzeczy zasadniczej, czyli utrzymania miejsc pracy. Podkreślił ponadto, że jest zwolennikiem jak najszerszego uruchomienia środków finansowych z Funduszu Pracy aby pomóc Krajowej Spółce Cukrowej w tworzeniu alternatywnej produkcji i miejsc pracy. W regionie do protestu przygotowują się także związkowcy z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., którzy sprzeciwiają się włączeniu ich kopalnii do grupy energetycznej ENEA. W zakładzie powołano Międzynakładowy Komitet Strajkowy, ma odbyć się także referendum strajkowe. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?