Promocja autobiografii Jana Mulaka

[2006-09-26 23:20:04]

26 września odbyła się w warszawskim Klubie Księgarza promocja książki Jana Mulaka zatytułowanej "Dlaczego?".

Słowo wprowadzające wygłosili prof. Marian Dobrosielski, a także redaktor Maciej Wierzyński (były zastępca szefa redakcji sportowej TVP, obecnie w TVN24). Profesor Dobrosielski przedstawił zagadnienia związane z polityczną aktywnością autora książki. Wierzyński z kolei przybliżył uczestnikom spotkania sportowe osiągnięcia Mulaka i zwrócił uwagę na wielki wpływ, jaki wywarł on na całe pokolenie polskich lekkoatletów.

W dyskusji, która się wywiązała, zwrócono również uwagę na konspiracyjną kartę w życiu Mulaka. W czasie drugiej wojny światowej zaangażowany w zbrojną działalność antyfaszystowską brał on udział w ataku, w efekcie którego doszło do zniszczenia fortu wawrzyszewskiego.

Prowadzący spotkanie Andrzej Ziemski podkreślił, że był pod wrażaniem skupienia z jakim słuchano słów dotyczących Mulaka. Stwierdził, że nigdy jeszcze w Klubie Księgarza nie panowała taka cisza i skupienie. Zdaniem Ziemskiego zachowanie słuchaczy stanowiło najlepszy dowód tego jak wielką postacią był Jan Mulak.

Jan Mulak urodził się 1914 roku w Warszawie. Od młodości jego życie pochłaniały dwie pasję: polityka i sport. Należał do Robotniczego Klubu Sportowego "Skra" – największego w Polsce RKS-u – gdzie uprawiał biegi średniodystansowe. W wieku 19 lat został wiceprezesem "Skry". Jeszcze przed wojną zdobył brązowy medal mistrzostw polski w biegu na 1500 metrów. W czasie wojny uczestniczył w działalności antyfaszystowskiej. Był jednym z przywódców Robotniczej Partii Polskich Socjalistów. Zaraz po wojnie pełnił funkcję szefa Wydziału Prasy i Propagandy CKW PPS. Przed zjednoczeniem PPR i PPS zrezygnował ze wszystkich funkcji partyjnych. Następnie usunięty z PPS. Usunięty z życia politycznego zajął się pracą trenerską. Stał się twórcą sukcesów polskich lekkoatletów. Prowadzony przez niego "Wunderteam" zdobył podczas mistrzostw Europy w Sztokholmie osiem złotych medali. Następnie zajął się sportem dzieci i młodzieży – był inicjatorem i organizatorem ruchu młodzieżowych spartakiad. Następnie wrócił do polityki, był jednym z przywódców odrodzonej PPS, której to został honorowym przewodniczącym. W latach 1993-1997 zasiadał w ławach Senatu RP i pełnił godność marszałka-seniora tej izby. Doktor honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zmarł w 2005 r. w Warszawie.

Autobiografia Jana Mulaka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także Fundacji im. Róży Luksemburg.

W najbliższym czasie na łamach portalu Lewica.pl ukaże się recenzja książki.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku