TK o liczebności organizacji związkowej

[2006-09-30 09:15:23]

28 września Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązujący od 1 stycznia 2003 r. warunek, że zakładowe organizacje związkowe muszą liczyć co najmniej dziesięciu członków, jest zgodny z konstytucją.

Zdaniem skarżącej ten zapis Konfederacji Pracy tak określona ustawowo liczebność podstawowej komórki związkowej uderza w pracowników małych przedsiebiorstw i de facto uniemożliwia im zrzeszenie się w związku zawodowym. Związkowcy z KP zarzucali temu artykułowi ustawy o związkach zawodowych sprzeczność sprzeczność z art. 31 ust. 3, art. 59 ust. 1 i 4 konstytucji oraz art. 2 konwencji nr 87 MOP dotyczącej wolności związkowej.

Zdaniem TK obowiązujące regulacje mają umożliwić sprawniejsze zarządzanie mniejszymi zakładami pracy, ułatwiając kierownikowi podejmowanie decyzji dotyczących zakładu w tym decyzji o zatrudnianiu pracowników. Jak dodaje w swoim uzasadnieniu Trybunał, służą tym samym wolności działalności gospodarczej, chronionej przez Konstytucję.

Sędziowie Trybunału argumentowali, że przyjęte w zakwestionowanym przepisie regulacje nie stanowią ingerencji w wolność tworzenia i działania związków zawodowych, ograniczają tylko zakres podmiotowy organizacji związkowych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku