RACJA: Oficjalny początek kampanii partii

[2006-10-24 15:31:39]

W minioną niedzielę, podczas konferencji naukowej "Ideowość w polityce" w Kuźnicy na Helu, RACJA Polskiej Lewicy oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię wyborczą. Zaprezentowano wybranych kandydatów partii, hasła wyborcze, a przewodniczący partii wygłosił okazjonalny wykład "Ideowość w działaniach RACJI".

RACJA PL w zbliżających się wyborach samorządowych startuje z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego "SLD+SdPl+PD+UP Lewica i Demokraci". Jan Barański, przewodniczący partii, powiedział, że ideowość sprawdza się w sferze działania, a nie deklaracji i zapowiedzi. Jak zaznaczył, RACJA włączyła się w koalicję centrolewicową przede wszystkim po to, aby stawić odpór rządom Prawa i Sprawiedliwości, a samodzielnie niewiele można zrobić. Powstał wielonurtowy, otwarty komitet, który może stanowić ofertę dla różnych środowisk. Jedną z metod PiSu jest doprowadzenie do tego, aby część społeczeństwa w ogóle nie poszła do wyborów. Chcemy dać wreszcie szansę kandydatom RACJI, dzięki której mogą realnie powalczyć o reprezentację w samorządach i nie pozwolić tym samym PiSowi dokonać kolejnego skoku na kasę - mówił.

Barański przedstawił główne założenia umowy zawartej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, która niemalże w całości została zrealizowana. Wśród najważniejszych celów było to, żeby maksymalnie jeden kandydat partii znalazł się na każdej liście do sejmiku i najlepiej, by była to pozycja numer siedem. Podkreślił, że nie ma żadnego porozumienia z Partią Demokratyczną-demokraci.pl. W ubiegłym roku nie udało nam się z jednego powodu. Startowaliśmy w odrębnym komitecie i zadziałał syndrom straconego głosu. Nawet nasi dotychczasowi wyborcy z racjonalnych powodów nie głosowali na RACJĘ, bo się obawiali, że ich głos zostanie stracony i nie wejdzie jakakolwiek reprezentacja lewicy do parlamentu. Tego problemu teraz nie ma. Głosując na RACJĘ, głosuje się jednocześnie na największe lewicowe ugrupowanie występujące w skali kraju, czyli komitet "Lewica i Demokraci" - wyjaśniał, dodając jednakże, że to ludzie po poglądach liberalnych światopoglądowo i socjalnych gospodarczo powinni reprezentować lewicę w samorządach.

RACJA wystawia do wyborów ponad 160 kandydatów w skali całego kraju, do sejmików wojewódzkich, rad powiatów, miast, gmin i dzielnic. Najważniejsze kryterium doboru stanowiło zaangażowanie oraz ideowość w działaniach. Z rekomendacji partii kandydują między innymi: znany pisarz, rzeźbiarz i rysownik Jan Stępień, prywatnie mąż prof. Marii Szyszkowskiej, dziennikarka "Tygodnika Wałbrzyskiego" Teresa Misior-Zalewska, absolwent Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) z 35-letnim doświadczeniem pracy społecznej w Szwecji Mieczysław Skowroński, honorowy członek organizacji Pulaski Cadets Ltd i S.W.A.P działający na rzecz rozwoju kontaktów z Polonią amerykańską Jacek Młynarski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Kierowców Zawodowych Zbigniew Maruszak, a także wielu lokalnych działaczy społecznych i aktywnych członków partii, przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych.

Poparcia kandydatom RACJI udzielili m. in. prof. Maria Szyszkowska, wiceprzewodnicząca SLD prof. Joanna Senyszyn oraz redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity" Roman Kotliński.

Hasła wyborcze, jakie pojawią się na materiałach reklamowych, to: "Postaw na RACJOnalność. Głosuj na RACJĘ!" oraz "Głosuj RACJOnalnie".

W wykładzie podczas konferencji Jan Barański mówił: Jeżeli spojrzeć na RACJĘ Polskiej Lewicy, że jest to partia, która deklaruje, iż człowieka należy traktować jako cel sam w sobie, a nie środek do nawet szczytnych celów, że jesteśmy wrażliwi na biedę, nieszczęście i krzywdę drugiego człowieka, że zgadzamy się na głoszenie odmiennych poglądów i tolerujemy je, że dążymy do rozdzielenia religii, polityki i nauki, że jesteśmy przeciwko wojnie, czyli chcemy zbudowania społeczeństwa obywatelskiego wieloświatopoglądowego, to mogę stwierdzić, że RACJA jest partią lewicową, socjaldemokratyczną, przez niektórych uważana za socjalistyczną, o wyraźnie antyklerykalnym obliczu. Poza tym zaprezentował konkretne inicjatywy, które, jego zdaniem, mają świadczyć o ideowości w działaniach.

Daniel Ptaszek



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku