RACJA PL: Świecki, społeczny samorząd

[2006-11-10 22:41:27]

W Puławach w województwie lubelskim, podczas spotkania z wyborcami, RACJA Polskiej Lewicy oficjalnie zakończyła samorządową kampanię wyborczą. Spotkanie, w którym udział wzięło kilkudziesięciu sympatyków lewicy, zorganizowało Towarzystwo Kultury Świeckiej.

Jan Barański, przewodniczący partii, podsumował porozumienie wyborcze zawarte z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W jego opinii niemal w całości udało się je zrealizować. Poza sporadycznymi, choć kontrowersyjnymi przypadkami wzajemnej niechęci, współpraca układała się dobrze, przy czym kandydaci partii reklamowali się przede wszystkim pod szyldem swojej macierzystej organizacji. Barański podkreślił, że wszyscy partnerzy koalicji startują ze wspólnymi programami samorządowymi, natomiast pozostają przy swoich głównych programach. Jego zdaniem start RACJI na listach Lewicy i Demokratów pozwala wyborcom na oddanie głosu na ideowych kandydatów, którzy nie zawahają się w obronie ideałów światopoglądowych i gospodarczych przynależnych lewicy, a jednocześnie powoduje, że żaden głos żadnego wyborcy nie będzie zmarnowany z powodu nieprzekroczenia progu wyborczego. Jeśli ktoś nie chce głosować na SLD, SdPl czy tym bardziej na PD, nie musi. Może poprzeć osobę rekomendowaną przez RACJĘ. Poprze osobę ideową, odważną w działaniu, a jednocześnie jego głos nie przepadnie. Kandydaci zachęcali do głosowania na nich hasłami "Postaw na RACJOnalność, głosuj na RACJĘ" oraz "Głosuj RACJOnalnie", a ich głównym celem jest świecki, społeczny samorząd.

Podczas spotkania promował się kandydat partii do sejmiku lubelskiego w okręgu nr 2, pisarz, poeta i rzeźbiarz – Jan Stępień, prywatnie mąż prof. Marii Szyszkowskiej. Chciałbym wygrać wybory do sejmiku wojewódzkiego, aby mieć realny wpływ na politykę regionalną, która jest fundamentem polityki wszelkiej. Szczególnie chciałbym się zająć pogłębianiem świadomości ekologicznej, kulturalnej i mentalnej – mówił. Przedstawiani też byli kandydaci komitetu Lewica i Demokraci do lokalnego powiatu i gminy.

Prof. Szyszkowska, honorowa członkini RACJI PL, w swoim wystąpieniu mówiła: Kampania wyborcza wykazała, że świadomość lewicowa jest powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie, jakkolwiek nie każdy żądając rozdzielenia wiary religijnej i nauki, czy domagający się neutralnego światopoglądowo państwa o charakterze socjalnym – zdaje sobie z tego sprawę. Siłą RACJI jest wierność wobec głoszonych prawdziwie lewicowego programu, słabością zaś czynnik obiektywny, czyli niedopuszczenie jej działaczy do mediów, co sprawia, że trudno zjednoczyć tych, którzy cenią – mówiąc najkrócej – wartość każdego człowieka, a więc zarazem socjalizm.

Przewodniczący RACJI powiedział, że partia rekomendowała łącznie 178 kandydatów, a także oficjalnie poparła dwóch innych. Znajdują się oni na niemal każdej liście do sejmiku oraz na wielu do rad powiatów i gmin. O kampanii wyborczej powiedział, że jak na możliwości, była dobra. Wielu kandydatów zainwestowało w profesjonalne nośniki reklamy, ale większość z nich stosowała bezpośredni kontakt z potencjalnymi wyborcami, prezentując program partii i przekonując do głosowania na nową, ideową lewicę z RACJI na listach Lewicy i Demokratów.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku