Deklaracje majatkowe i abolicja podatkowa

[2002-09-11 19:48:00]

Jutro Sejm ma zdecydować, czy rządowy projekt wprowadzający abolicję i deklaracje majątkowe trafi do komisji. Szanse na odrzucenie przez sejm projektu są jednak bardzo małe. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły Liga Polskich Rodzin i Platforma Obywatelska. Platforma skrytykowała ideę deklaracji, w których bogatsi podatnicy musieliby się tłumaczyć z posiadanego majątku. Natomiast posłom LPR nie podoba się głównie pomysł abolicji podatkowej, promujący, ich zdaniem, cwaniactwo i obrażający uczciwych podatników. Oprócz LPR i PO zastrzeżenia co do projektu zgłasza także koalicyjny PSL

Wszelkie obiekcje przeciwników projektu odrzuciła dziś z sejmowej trybuny wiceminister finansów Hanna Ożóg, której zdaniem projekt ma same zalety, deklaracje majątkowe dadzą bowiem urzędom skarbowym szanse na egzekwowanie nieujawnionych dochodów, a abolicja to jedynie jednorazowa szansa dla tych, którzy nie ujawnili wcześniej swoich dochodów, pozwalająca na oczyszczenie się ze starych win i zostanie uczciwym obywatelem.

Rządowy projekt zakłada m. in., że podatnicy, którzy ukrywali dotychczas część dochodów, będą mogli ujawnić je, plącąc jednorazowy podatek w wysokości 7,5 proc. Zaległości musiałyby być jednak ujawnione do końca 2002 r. Ci podatnicy, którzy nie zgłoszą ukrywanych dochodów do opodatkowania, po ujawnieniu ich przez Urząd Skarbowy będą musieli zapłacić karny podatek 75 proc.. Ministerstwo Finansów proponuje także, by podatnicy złożyli do końca kwietnia 2003 roku deklaracje majątkowe. Deklaracje miałyby obejmować nieruchomości, środki transportu o wartości powyżej 80.000 zł, udziały w spółkach, papiery wartościowe oraz oszczędności zgromadzone od stycznia 1996 roku do końca 2001. Projekt zakłada też, że podatnicy, których majątek jest mniejszy od wymaganego do złożenia deklaracji, będą musieli złożyć stosowne oświadczenia. Według szacunków Ministerstwa Finansów wprowadzenie abolicji podatkowej powinno zwiększyć wpływy do budżetu o około 0,5 mld zł.

Adam Sochaczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku