USA: Lott wraca do wielkiej polityki

[2006-11-17 01:09:17]

Znany z rasistowskich wypowiedzi senator Trent Lott (na zdjęciu), został wybrany whipem, czyli prefektem mniejszości republikańskiej odpowiedzialnym za dyscyplinę. Jest to drugie co do ważności stanowisko wśród republikańskich senatorów.

W grudniu 2002 r. Lott był gościem na przyjęciu z okazji 100. urodzin nieżyjącego już senatora Stroma Thurmonda z Karoliny Południowej, który w 1948 r. ubiegał się o fotel prezydenta. Założona przez niego partia Dixiecrats (grupa rozłamowa z Partii Demokratycznej) głosiła program utrzymania segregacji Afroamerykanów i białych.

Na przyjęciu Lott powiedział, że głosowałby wtedy na Thurmonda, stwierdzając, że gdyby reszta kraju poszła za naszym przywództwem, nie mielibyśmy potem wszystkich tych problemów.

Republikanie wybrali także nowego lidera mniejszości w Senacie. Został nim konserwatywny senator Mitch McConnell z Kentucky.

Wyboru lidera większości w Izbie Reprezentatów dokonali natomiast demokraci. Wygrał je Steny Hoyer, należący do umiarkowanego centrum w partii. Przegrał lider antywojennej opozycji w Izbie John Murtha.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku