WEF: Kraje skandynawskie najbliższe równości płci

[2006-11-24 23:02:24]

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) przedstawiło raport dotyczący równości płci na świecie. Badanie Gender Gap Index 2006 przeprowadzono w 115 krajach. Zgodnie z nim najbliżej pełnej równości płci są państwa skandynawskie, a najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w krajach arabskich.

W raporcie porównującym szanse kobiet i mężczyzn na świecie WEF uwzględniło cztery obszary działania: aktywność gospodarczą i możliwości na rynku pracy (poziom wynagrodzeń i dostęp do wysoko-wykwalifikowanych zawodów), możliwości edukacyjne (dostęp do podstawowej i wyższej edukacji), uczestnictwo w polityce (reprezentacja płci w strukturach decyzyjnych władzy), zdrowie i spodziewana długość życia.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwecja. Na podium znalazły się też inne kraje skandynawskie: Norwegia i Finlandia, a tuż za nimi znalazły się Niemcy, Islandia i Filipiny. Najniżej z państw Unii Europejskiej usytuowały się Włochy (77 miejsce) i Cypr (83). Na końcu całej stawki znalazły się Pakistan, Czad, Arabia Saudyjska i Jemen.

Polska znalazła się na 44 miejscu. Najwyższe miejsce nasz kraj zajął w rankingu równości płci pod kątem wyników edukacyjnych (12 lokata). Najgorzej wypadliśmy w rankingu dotyczącym równości płci na obszarze aktywności gospodarczej (58 miejsce). Szczególnie źle wygląda sytuacja odnośnie relacji między płacami kobiet i mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Tutaj nasz kraj zajął dopiero 108 miejsce.

Pełny raport znajduje się na stronie www.weforum.org/pdf/gendergap/report2006.pdf

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku