Mauretania: Pierwsze demokratyczne wybory
[2006-11-28 09:55:18]
W 2005 roku władzę w Islamskiej Republice Mauretanii, po bezkrwawym przewrocie, przejęło wojsko, kończąc ponad 20-letnie, autorytarne rządy prezydenta Maaouyi Oulda Tayi. Pułkownik Ely Ould Vall, który stanął na czele Wojskowej Rady Sprawiedliwości i Demokracji, obiecał w ciągu dwóch lat zaprowadzić w kraju demokrację. Przejęcie władzy przez wojsko ostro skrytykowała społeczność międzynarodowa. Jednak junta przeprowadziła wiele pozytywnie ocenianych, demokratycznych reform, m.in. wprowadzając dla kobiet 20-procentowy parytet miejsc w parlamencie. Pod jej rządami Mauretania zaczęła także eksportować ropę naftową. Największym zwycięzcą pierwszej tury wyborów jest skupiona w koalicji CFCD (la Coalition des Forces pour un Changement Démocratique) dawna opozycja wobec obalonego reżimu. Koalicja składa się z ośmiu partii politycznych. Najważniejszymi z nich są APP (l'Alliance Populaire Progressiste), partia reprezentująca organizacje działające na rzecz likwidacji niewolnictwa i nacjonalistów, oraz RFD (Rassemblement des Forces Démocratiques). CFCD zdobyła 26 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Także wyborach samorządowych zdobyła najwięcej głosów, zwłaszcza w dwóch największych miastach: stolicy Nawakszut oraz Nawazibu. W wyborach udział wzięło 1,1 mln obywateli tj. 73 proc. uprawnionych. Zgodnie z rozkazem Valla, nie startował w nich żaden z członków wojskowych władz. Liczni zagraniczni obserwatorzy - w tym także z UE - oceniają, że wybory przeprowadzono uczciwie. Junta ma ostatecznie oddać władzę po wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2007 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?