"Sierpień`80" apeluje o ochronę świadków tragedii

[2006-11-28 13:11:46]

Zbigniew Domagała, przewodniczący komisji zakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpnia`80" w KWK Halemba wystosował apel do wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza. Apel przesłany do członka rządu w formie listu dotyczy przyczyn tragedii w Rudzie Śląskiej oraz ochrony świadków zatrudnionych w KWK Halemba.

W liście tym czytamy do siedziby WZZ "Sierpień`80" zgłosiło się kilku pracowników spółki MARD, którzy posiadają istotne informacje dotyczące przyczyn ubiegłotygodniowej tragedii na KWK "Halemba". W związku z faktem, iż posiadają informacje, które obciążają osoby ze ścisłego kierownictwa KWK "Halemba" oraz spółki MARD, obawiają się o swoje miejsca pracy oraz przyszłość w górnictwie. Niezależnie od pracy i poczucia obowiązku osoby te są również odpowiedzialne za utrzymanie swoich rodzin. W związku z powyższym, obawiając się o swoje przyszłe losy pracownicy ci boją się ujawnić.

Przedstawiciele WZZ "Sierpień`80" proszą w związku z tym ministra Poncyljusza o udzielenie gwarancji zatrudnienia osobom, które zdecydują się ujawnić prawdziwą historię tragedii oraz pomogą ustalić odpowiedzialnych. Zbigniew Domagała wskazuje, że informacje udzielone przez osoby, które zgłosiły się do związku są na tyle istotne by mieć decydujące znaczenie dla toczącego się śledztwa.

Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień '80" komentuje Nie można kolejny raz dopuścić aby Ci, którzy w pogoni za zyskiem narażali na śmierć pracowników, lekceważąc wszystkie sygnały o zagrożeniu uniknęli odpowiedzialności. Ludzie się boją ale chcą powiedzieć prawdę, jeśli Ci od których ujawnienie tej prawdy zależy nie podejmą tego wyzwania, ponosić będą odpowiedzialność za kolejne tego typu tragedie.

Tomasz Borejza



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku