PE: Walka o kontrolę chemikaliów
[2006-12-13 01:46:45]
Obecny system nie przystaje jednak do rzeczywistości. Dlatego od ośmiu lat Parlament Europejski pracuje nad jego zmianą. Efektem ma być stworzenie systemu REACH. REACH to skrót pełnej angielskiej nazwy nowych przepisów: Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals (rejestracja, ewaluacja i autoryzacja substancji chemicznych). Wprowadza on obowiązek rejestracji chemikaliów, które maja trafić do sprzedaży. Władze publiczne dogłębniej analizować będą dokumentacje potrzebną do rejestracji, w tym wyniki przeprowadzonych testów, mogą też zwrócić się do producenta o dodatkowe informacje. Celem przepisów zebranych w pakiecie REACH jest lepsza niż dotychczas kontrola substancji uznanych za niebezpieczne i stopniowe zastępowanie najbardziej szkodliwych produktów ich bezpiecznymi odpowiednikami. REACH zastąpi 40 różnych tekstów prawnych obowiązujących obecnie czynią prawo czytelniejszym a tym samym łatwiejszym w stosowaniu. Co do konieczności stworzenia systemu REACH panuje zasadnicza zgoda. Spór toczy się o konkretne postanowienia. Kilka dni temu doszło porozumienia europejskich konserwatystów i socjaldemokratów, którzy zawarli "kompromis" znacznie stępiający pierwotne zapisy REACH. Kompromis – jak twierdzą jego przeciwnicy, zawarty pod wpływem firm chemicznych – cechuje się bardziej liberalnym podejściem do kwestii bezpieczeństwa. W pierwotnej wersji używane mogły być tylko najbardziej bezpieczne substancje, wszystkie inne miały być wycofywane. Obecnie zapis ten ma zostać zniesiony. "Kompromisowi" zawartemu przez największe frakcje stara się przeciwstawić sojusz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Zielonej Lewicy Nordyckiej i frakcji Zielonych. Słowa bardzo ostrej krytyki zostały wypowiedziane przez szwedzkiego eurodeputowany GUE/NGL Jensa Holma. Jego zdaniem socjaldemokraci zdradzili miliony europejskich robotników, którzy w pracy stykają z niebezpiecznymi chemikaliami. Wyraził jednak nadzieję, że poszczególni deputowani socjaldemokratyczni zagłosują wbrew "kompromisowi" i poprą zapisy sprzyjające interesom pracowników i zwykłych obywateli. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?