Ruda Śląska: "Czarny Marsz" pod Halembę
[2007-01-18 15:13:27]
![]() Minęły dwa miesiące od tragedii w kopalni "Halemba". W tym czasie śledztwo nie posunęło się do przodu, nadal nie znamy winnych tej tragedii – mówił przewodniczący "Sierpnia`80", Bogusław Ziętek na wczorajszej konferencji prasowej w Katowicach. Związek krytykuje działania prokuratury w tej sprawie, zwraca uwagę na opieszałość śledztwa i wyraża obawę, że winni tragedii pozostaną bezkarni. Według "Sierpnia`80", prokuratura nie powinna mieć problemów ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za tragedię, której powodem – zdaniem związkowców – było nieprzestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa w kopalni. Dodają, że dokładnie wiadomo, kto posyłał górników w niebezpieczny rejon, a za bezpieczeństwo w kopalni odpowiedzialny jest jej dyrektor. Wyższy Urząd Górniczy zapowiedział, że na przełomie lutego i marca w "Halembie" dojdzie do wizji lokalnej, ale już teraz stwierdził, że reakcje odpowiedzialnych za pracujących na dole górników nie były adektwatne do istniejącego zagrożenia. Prezes WUG, Piotr Buchwald, potwierdził w rozmowie z dziennikarzem "Naszego Dziennika", że ekspertyzy Urzędu wskazują na zaniedbania i naruszenia przepisów bezpieczeństwa pracy. Związkowcy z "Sierpnia`80" twierdzą, że do podobnych zaniedbań dochodzi również w innych kopalniach. Przewodniczący związku uważa, że dzieje się tak dlatego, że dyrektorzy kopalń są zmuszani przez spółki węglowe do oszczędności, najczęściej kosztem bezpieczeństwa górników. Z informacji posiadanych przez związek wynika, że w tym roku nakłady na bezpieczeństwo górników są mniejsze o 30 proc. Np. w kopalni "Szczygłowice" w zeszłym roku na bezpieczeństwo wydano ok. 8,7 mln. zł, a nakłady w tym roku zaplanowano na poziomie 6,2 mln. "Czarny marsz" będzie nie tylko upomnieniem się o sprawiedliwość, lecz także apelem o dalsze losy górnictwa - mówił Ziętek. Górnictwu potrzebne są nowe ręce do pracy, gdyż obecny, zbyt niski stan zatrudnienia może prowadzić do takich tragedii jak w "Halembie" – ocenił szef "Sierpnia`80". Podczas marszu, związkowcy przypominą o potrzebie przywrócenia szkół górniczych, będą też zwracać uwagę na malejące nakłady na bezpieczeństwo i likwidację zagrożeń w kopalniach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?