Majmurek: Ameryka zwykłych ludzi

[2007-02-05 20:47:49]

„Mała miss” to błyskotliwa, gorzka, bolesna, a przy tym pełna swoistego ciepła satyra na amerykańskie obsesje i mity, z czołowym dla Ameryki mitem sukcesu. Mit ten, przekazywany przez większość tamtejszych produkcji filmowych, mówi, że w amerykańskim społeczeństwie każdy, kto tylko będzie chciał podążać za swoimi marzeniami, jeśli naprawdę będzie tego pragnął i jeśli będzie ciężko na to pracował, osiągnie sukces. Rzadko oglądamy tych, którym się nie powiodło, którzy „dali z siebie wszystko” i nic z tego nie wyszło.

W „Małej miss” mamy całą kolekcję takich postaci. Richard Hoover mówi absurdalnie brzmiącym językiem, żywcem wyjętym z poradników typu „jak odnieść sukces”. Jego ojciec wyrzucony został z domu spokojnej starości za heroinę, którą ciągle się raczy, na przemian z pornografią. Syn Richarda „nienawidzi wszystkich ludzi” i złożył ślub, że zachowa milczenie, aż dostanie się do Akademii Sił Powietrznych USA. Jego matka, żona Richarda, wydaje się być najnormalniejszą osobą w całym towarzystwie, w przeciwieństwie do jej brata Franka, kiedyś „największego eksperta od „Prousta” w Stanach, który po tym, gdy student, w którym się zakochał, rzucił go dla jego największego naukowego konkurenta, stracił pracę na uczelni, a w końcu targnął się na swoje życie. Jest jeszcze tytułowa bohaterka, córka Richarda, która wygrywa miejsce w konkursie „małej miss”; cała rodzina wsiada więc do zdezelowanego vana i udaje się w podróż do Kalifornii (gdzie odbywa się konkurs).

W trakcie podróży marzenia bohaterów, ich plany i dążenia walą się w gruzy. Konkurs „małej miss”(którego cała absurdalność, uderzająca zwłaszcza w kraju z taką obsesją na punkcie zagrożenia pedofilią, jest doskonale pokazana) okazuje się zawstydzającym doświadczeniem dla nich wszystkich, ale jednocześnie pozwala im zrozumieć, co jest tak naprawdę dla nich ważne w życiu. Konkurs jest też metaforą bezsensownego wyścigu szczurów, który rządzi amerykańskim życiem społecznym. Rodzina Hooverów należy do tej większości, która nie wygrywa w nim głównej, a nawet żadnej nagrody. Hooverowie dochodzą do wniosku, że wszystko to nie ma sensu, nie należy przejmować się tym, czy społeczeństwo postrzega nas jako zwycięzców, czy nieudaczników, ważne „by mieć wszystko gdzieś i robić co się lubi”, czerpiąc satysfakcję z przyjaźni, czy więzi rodzinnych. Jako wzór takiej postawy Frank podaje Marcela Prousta, który „był totalnym nieudacznikiem, gejem bez romansów i stałej pracy”, a mimo to „największym pisarzem od czasów Szekspira”.

Taki wybór patrona buntu przeciw dominującemu amerykańskiemu mitowi jest o tyle ciekawy, że „proustowski bunt”, powtarzający w jakiś sposób gest pisarza, który na kilkanaście lat zamknął się w pokoju obłożonym korkiem, jest tak naprawdę dość wygodny dla systemu. Przecież nie chodzi o to, by znaleźć enklawę szczęścia w chorym społeczeństwie, ale o to by je zmienić.

„Mała miss”, USA 2006, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, obsada: Abigail Breslin, Alan Arkin, Greg Kinnear, Paul Dano, Toni Collette.

Jakub Majmurek


Recenzja ukazała się w "Trybunie Robotniczej".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku