Estonia: Prezydent zawetował kontrowersyjną ustawę

[2007-02-18 16:42:20]

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves (na zdjęciu) odmówił podpisania kontrowersyjnej ustawy, która zezwalałaby na usuwanie symboli związanych z "nielegalnymi organizacjami". Zawetowana regulacja prawna była forsowana przez estońską prawicę, tak aby możliwe stało się usunięcie Pomnika Żołnierza-Wyzwoliciela z centrum Tallina.

Prezydent Ilves, wyjaśniając motywy swojej decyzji, stwierdził, że ustawa stoi w sprzeczności z przepisami estońskiej konstytucji, która zapewnia gwarancje wolności poglądów i przekonań. Ilves nazwał także zachowanie niektórych prawicowych polityków "niepoważnym" i oskarżył ich o wykorzystywanie problemu skomplikowanej historii kraju do zwrócenia uwagi na siebie przed marcowymi wyborami parlamentarnymi.

Przyjęta przez estoński parlament w czwartek ustawa, zakazywała sławienia okresu Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej oraz tzw. "nielegalnych organizacji" takich jak na przykład Armia Czerwona. Przepisy zezwalały także na usuwanie wszelkich pamiątek po tamtych czasach.

Przeciwko ustawie protestowała rosyjska mniejszość w Estonii, a także władze Federacji Rosyjskiej. Przed ambasadą estońską w Moskwie prowadzona była natomiast od kilku dni nieustanna, rotacyjna pikieta.

Prawicowy premier Estonii Andrus Ansip zapowiedział już, że rząd i tak - pomimo prezydenckiego weta - doprowadzi do usunięcia Pomnika Żołnierza-Wyzwoliciela z Tallina. Premier powiedział, że władze skorzystają z przepisów, uchwalonej w styczniu, ustawy o cmentarzach wojennych, która pozwala przenosić miejsca pochówku żołnierzy. Tymczasem kontrowersyjny Pomnik znajduje się formalnie właśnie na terenie takiego cmentarza.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.


?
Lewica.pl na Facebooku