Nowe regulacje w sprawie organizacji pożytku publicznego?
[2007-03-16 18:31:18]
Istotnym elementem prac nad proponowaną nowelizacją były wyniki monitoringu funkcjonowania ustawy. Jednymi z najważniejszych rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji są: wprowadzenie kryterium dobrowolności tworzenia organizacji, jako jednego z istotnych kryteriów wyróżniających organizacje pozarządowe, klarowne zapisanie zwolnienia z opłat za wpis do KRS-u organizacji ubiegających się o status pożytku publicznego, ujednolicenie stosowania trybu zlecania zadań proponowanego w ustawie, wprowadzenie możliwości uchwalania przez samorządy wieloletnich programów współpracy, wprowadzenie przyspieszonego, uproszczonego trybu zlecania zadań publicznych, nałożenie na KRRiT obowiązku określenia w trybie rozporządzenia sposobu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego działalności. Z nieufnością odnoszą się natomiast organizacje pozarządowe do rozwiązań proponowanych przez ministerstwo, dotyczących m. in. uregulowania odpowiedzialności majątkowej władz organizacji pozarządowych za jej działania, jeśli prowadziły by one do powstania szkód. Pod presją przedstawicieli III sektora, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wycofało się już z propozycji regulacji, które miały ograniczyć wysokość wynagrodzeń w organizacjach pozarządowych korzystających ze środków publicznych. W projekcie nowelizacji pojawia się – po raz pierwszy na poziomie prac legislacyjnych – pojęcie partnerstwa publiczno-społecznego, do tej pory obecnego głównie w dokumentach programowych dotyczących polityki społecznej. Partnerstwo publiczno-społeczne ma być swoistą przeciwwagą dla partnerstwa publiczno-prywatnego, przez wielu ocenianego jako instrument prywatyzacji usług publicznych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?