PE o europejskim futbolu

[2007-03-31 00:33:44]

Parlament Europejski przyjął dwa sprawozdania poświęcone przyszłości zawodowej piłki nożnej w Europie i bezpieczeństwa na stadionach.

Sprawozdawcą tego drugiego zagadnienia był włoski eurodeputowany Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Zielonej Lewicy Nordyckiej (GUE/NGL) Giusto Catania. Zdaniem Catanii w ostatnich latach na europejskich stadionach mamy do czynienia z niepokojącym wzrostem poziomu agresji, rasizmu i ksenofobii. Zdaniem włoskiego eurodeputowanego w celu wyeliminowania przemocy ze stadionów należy podjąć działania czworakiego rodzaju. Po pierwsze należy stawiać na prewencję, po drugie na współpracy policji z różnych krajów, po trzecie na prowadzeniu akcji o charakterze kulturowym (np. wymierzonych w rasizm) i po czwarte poprzez działania mające na celu zachowanie socjalnego charakteru sportu.

Catania zwrócił także uwagę na fakt, że nie ma uniwersalnych rozwiązań problemów trawiących futbol. Jego zdaniem, fakt że jakieś rozwiązanie sprawdziło się w jednym kraju nie oznacza, że sprawdzi się ono w kolejnych. Według włoskiego eurodeputowanego przy zwalczaniu przemocy na stadionach należy uwzględnić lokalną specyfikę i tradycje kibicowskie.

Poseł GUE/NGL odniósł się także do inicjatywy Austrii zmierzającej do rewizji i aktualizacji decyzji z 2002 r. przewidującej utworzenie w każdym państwie członkowskim krajowego punktu informacji na temat futbolu będących punktami kontaktowymi dla wymiany informacji pomiędzy organami policji państw członkowskich. W sprawozdaniu Catanii posłowie zastrzegli jednak, że dane osobowe powinny być wymieniane zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi przepisami. Posłowie argumentują, że krajowe punkty informacyjne o piłce nożnej odpowiedzialne za monitorowanie obecności kibiców na stadionach oraz za zbieranie danych o charakterze zorganizowanych grup kibiców muszą funkcjonować zgodnie z przepisami krajowymi i dyrektywami europejskimi oraz międzynarodowymi konwencjami w sprawie ochrony danych osobowych.

Parlament Europejski zwrócił również uwagę na konieczność zwalczania handlu ludźmi, związanemu z futbolem. Posłowie poparli także system przyznawania przez UEFA licencji klubom, który ma na celu zapewnienie równych warunków konkurencji między klubami i przyczynienie się do ich stabilności finansowej.

Parlament nakłania także państwa członkowskie i organy zarządzające piłką nożną do tworzenia i wspierania stowarzyszeń kibiców, sugerując możliwość ich włączania w struktury własności i zarządzania klubem, a także do powołania piłkarskiego rzecznika praw obywatelskich.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku