Łódź: Protest pracowników socjalnych

[2007-04-03 10:54:25]

27 marca – w Światowym Dniu Pracy Socjalnej – odbyła się w Łodzi demonstracja pracowników socjalnych, w której udział wzięli wszyscy pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W demonstracji udział wzięło około 300 osób - pracowników tzw. pierwszego kontaktu, którzy codziennie wspierają osoby dotknięte problemami społecznymi w ich rozwiązywaniu.

W styczniu powstał Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, który ma walczyć o prawa tej grupy zawodowej. Protestujący domagali się podwyżek (obecnie zarabiają średnio 1100 zł netto), oraz rozwiązania najbardziej dokuczliwych problemów w organizacji ich miejsc pracy: Żeby przerobić taką olbrzymią ilość papierów, potrzebne są odpowiednie narzędzia. A my nie mamy komputerów, kserokopiarek ani nawet maszyn do pisania. Zamiast długopisów otrzymujemy wkłady na wymianę ściągnięte gumką, piszemy przez kalkę. Ważnym postulatem demonstrujących było ograniczenie biurokracji, która powoduje, że prawdziwa praca socjalna jest wypierana przez "pracę za biurkiem".

27 marca 2007 roku był pierwszym światowym dniem pracownika socjalnego, ustanowionym przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych, która zrzesza 500.000 członków z 84 krajów świata. Organizacja działa od 1956 roku.

Więcej na ten temat: IFSW

Karol Kretkowski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku