Nowe zasady prowadzenia polityki społecznej

[2007-04-04 22:28:49]

Były minister polityki społecznej, Krzysztof Michałkiewicz (PiS), był inicjatorem prac i głównym twórcą projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki społecznej. Ustawa ta trafiła w zeszłym tygodniu do Sejmu. Ma ona określać zasady planowania i oceny polityki społecznej prowadzonej w ramach polityki rozwoju oraz w ramach przedsięwzięć Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich i integracji społecznej.

Jest to pierwsza próba zdefiniowania w polskim prawie czym jest polityka społeczna. Według art. 2. ustawy polityka społeczna to "zespół wzajemnie powiązanych działań administracji publicznej i partnerów społeczno-gospodarczych podejmowanych i realizowanych w zakresie zatrudnienia, zabezpieczenia społecznego, edukacji, zdrowia i mieszkalnictwa, których celem głównym jest integracja społeczna oparta na dialogu i wiedzy."

Projekt ustawy przewiduje aktywizację samorządów w kierunku nawiązywania współpracy z organizacjami pozarządowymi. Znajdują sie tam też zapisy dotyczące realiacji, nadzoru i oceny efektywności strategii polityki społecznej. Oceny tej dokonywać będzie specjalny Krajowy Zespół Polityki Społecznej, w skład którego wejdą przedstawiciele odpowiednich ministerstw i urzędów oraz reprezentanci Rady Działalności Pożytku Publicznego i Komisji Trójstronnej. Jednostki wyłonione w konkursach organizowanych na zasadach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dokonywać będą oceny regionalnych i lokalnych strategii.

Weronika Szydłowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku