Częstochowa: Sukces związkowców z "Sierpnia 80"

[2007-04-06 11:09:12]

27 marca w siedzibie firmy SPBT odbyła się pierwsza tura negocjacji w sprawie wszczętego 5 marca przez Komisję Zakładową Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" sporu zbiorowego. Dyrekcja przedstawiła swoją propozycję podwyżki płac dla pracowników. To niesprawiedliwa i niesmaczna propozycja - skomentowali ofertę związkowcy.

19 lutego firma została podzielona pomiędzy dwóch udziałowców zagranicznych, francuskiego i włoskiego. Mając nowych pracodawców, pracownicy przedłożyli im swoje postulaty, tj. respektowanie przepisów BHP, przestrzeganie praw pracowniczych, większa dbałość o prawa socjalne i płacowe.

Okazało się jednak, że sporu zbiorowego nie przedłużyła w Państwowej Inspekcji Pracy działająca w tym zakładzie organizacja NSZZ "Solidarność". Dopiero gdy stroną przestała być "Solidarność" i zmuszona została do odejścia od stołu negocjacyjnego, to możliwe stały się wreszcie konkretne rozmowy - opowiadają związkowcy z "Sierpnia 80", którzy brali udział w rozmowach z dyrekcją.

Związkowcom z "Sierpnia 80" udało się wywalczyć dwukrotnie większy wzrost płac, od tych jakie proponowała dyrekcja firmy. Będziemy mieć teraz większe dodatki sobotnio-niedzielne (w soboty wzrost z proponowanych 20 proc. do 30 proc., w niedziele z 40 proc. do 60 proc.), wypłacą nam 400 zł brutto jednorazowej premii świątecznej będącej skutkiem wzrostów obrotów za marzec i kwiecień - wyliczają pracownicy. Wrośnie im również płaca zasadnicza. Łącznie z premią celową stawka godzinowa zwiększy się o 19,2 proc. dla grupy pracowników najciężej pracujących, 15 proc. dla linii galwanicznej AVS, 11,5 proc. dla pozostałych pracowników wydziałów i nie mniej niż 6,8 proc. dla pracowników pośrednio produkcyjnych.

Zadanie nie było łatwe, gdyż po praktykach zakładowej "Solidarności" ludzie nie ufali związkom zawodowym - stwierdził Norbert Zadora, przewodniczący zakładowego "Sierpnia 80". Skarży się, że ludzie z "Solidarności" utrudniali mu rozmowy z dyrekcją i pracownikami szkalując jego związek i okłamując pracowników, że w przypadku realizacji postulatów wysuwanych przez "Sierpień 80" ich zakład pracy upadnie i stracą pracę. Na szczęście ludzie to nam uwierzyli i zaufali. Dziś są szczęśliwi. Mówią, że nierealne stało się możliwe. To naprawdę nasz wielki sukces, zważywszy iż w SPBT działamy ledwie od 6 miesięcy - dodał Zadora.

Związkowcy z "Sierpnia 80" w częstochowskiej firmie SPBT szykują się już do kolejnych rozmów, tym razem pozapłacowych. Będziemy rozmawiać na temat ustanowienia regulaminu Funduszu Socjalnego u nas w zakładzie oraz określenia stanowisk szkodliwych i uciążliwych. Przygotowujemy się do wyborów społecznego inspektora pracy. Na to stanowisko proponujemy swojego kandydata. Zaproponujemy dyrekcji by ta zarządziła system trójzmianowy, lepszy niż obecny "4+1". Chcemy także by przed naszym zakładem pracy wybudowano parking dla samochodów pracowników - mówią działacze związku.

Partyk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku