Częstochowa: Sukces związkowców z "Sierpnia 80"

[2007-04-06 11:09:12]

27 marca w siedzibie firmy SPBT odbyła się pierwsza tura negocjacji w sprawie wszczętego 5 marca przez Komisję Zakładową Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" sporu zbiorowego. Dyrekcja przedstawiła swoją propozycję podwyżki płac dla pracowników. To niesprawiedliwa i niesmaczna propozycja - skomentowali ofertę związkowcy.

19 lutego firma została podzielona pomiędzy dwóch udziałowców zagranicznych, francuskiego i włoskiego. Mając nowych pracodawców, pracownicy przedłożyli im swoje postulaty, tj. respektowanie przepisów BHP, przestrzeganie praw pracowniczych, większa dbałość o prawa socjalne i płacowe.

Okazało się jednak, że sporu zbiorowego nie przedłużyła w Państwowej Inspekcji Pracy działająca w tym zakładzie organizacja NSZZ "Solidarność". Dopiero gdy stroną przestała być "Solidarność" i zmuszona została do odejścia od stołu negocjacyjnego, to możliwe stały się wreszcie konkretne rozmowy - opowiadają związkowcy z "Sierpnia 80", którzy brali udział w rozmowach z dyrekcją.

Związkowcom z "Sierpnia 80" udało się wywalczyć dwukrotnie większy wzrost płac, od tych jakie proponowała dyrekcja firmy. Będziemy mieć teraz większe dodatki sobotnio-niedzielne (w soboty wzrost z proponowanych 20 proc. do 30 proc., w niedziele z 40 proc. do 60 proc.), wypłacą nam 400 zł brutto jednorazowej premii świątecznej będącej skutkiem wzrostów obrotów za marzec i kwiecień - wyliczają pracownicy. Wrośnie im również płaca zasadnicza. Łącznie z premią celową stawka godzinowa zwiększy się o 19,2 proc. dla grupy pracowników najciężej pracujących, 15 proc. dla linii galwanicznej AVS, 11,5 proc. dla pozostałych pracowników wydziałów i nie mniej niż 6,8 proc. dla pracowników pośrednio produkcyjnych.

Zadanie nie było łatwe, gdyż po praktykach zakładowej "Solidarności" ludzie nie ufali związkom zawodowym - stwierdził Norbert Zadora, przewodniczący zakładowego "Sierpnia 80". Skarży się, że ludzie z "Solidarności" utrudniali mu rozmowy z dyrekcją i pracownikami szkalując jego związek i okłamując pracowników, że w przypadku realizacji postulatów wysuwanych przez "Sierpień 80" ich zakład pracy upadnie i stracą pracę. Na szczęście ludzie to nam uwierzyli i zaufali. Dziś są szczęśliwi. Mówią, że nierealne stało się możliwe. To naprawdę nasz wielki sukces, zważywszy iż w SPBT działamy ledwie od 6 miesięcy - dodał Zadora.

Związkowcy z "Sierpnia 80" w częstochowskiej firmie SPBT szykują się już do kolejnych rozmów, tym razem pozapłacowych. Będziemy rozmawiać na temat ustanowienia regulaminu Funduszu Socjalnego u nas w zakładzie oraz określenia stanowisk szkodliwych i uciążliwych. Przygotowujemy się do wyborów społecznego inspektora pracy. Na to stanowisko proponujemy swojego kandydata. Zaproponujemy dyrekcji by ta zarządziła system trójzmianowy, lepszy niż obecny "4+1". Chcemy także by przed naszym zakładem pracy wybudowano parking dla samochodów pracowników - mówią działacze związku.

Partyk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku