"Neutrum" i PSR piszą do Romana Giertycha
[2007-04-07 11:02:30]
Zdaniem organizacji projektowana regulacja prawna jest niezgodna z szeregiem istotnych norm konstytucyjnych i ustawowych w tym m.in. art. 25 ust. 2 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. w której zapisano zasadę bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych oraz z art. 10 ust 1. ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, która stanowi, iż Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i światopoglądów. Tymczasem za pośrednictwem powyższych rozwiązań państwo angażuje się w sprawy religijno-światopoglądowe – popiera m.in. uczestnictwo uczniów w katechizacji oraz uwzględnia w swej percepcji ucznia oceny o charakterze konfesyjnym, formułowane przez katechetów, będące w szczególności ocenami zaangażowania w afirmację wartości religijnych. Oceny tego rodzaju mają zwłaszcza decydować o perspektywach nauki w gimnazjach czy szkołach ponadgimnazjalnych - czytamy w liście. "Neutrum" i PSR uważają, że rozporządzenie zmierza do nadania nauczaniu religii oraz etyki jednej z istotnych przymiotów obowiązkowych przedmiotów nauczania w szkole, co jest niezgodne z zasadą fakultatywności nauczania religii. Oburza je również fakt, że nie konsultowano rozporządzenia z nierzymskokatolickimi związkami wyznaniowymi, Polską Radą Ekumeniczną oraz organizacjami reprezentującymi światopogląd laicki. W związku z powyższym wzywamy Ministra Edukacji Narodowej do odpowiedniej zmiany projektu rozporządzenia, tzn. do eliminacji regulacji przewidujących wliczanie oceny z religii albo z etyki do średniej ocen w danym roku nauki oraz do średniej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej. W przypadku, jeżeli, mimo zgłoszonych zastrzeżeń, projekt stanie się obowiązującym prawem, podejmiemy działania zmierzające do stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny jego niezgodności z Konstytucji RP. Jednocześnie zgłaszamy gotowość udziału w konsultacjach społecznych dotyczących rzeczonego projektu rozporządzenia - kończą swój list organizacje. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?