USA: Kontrowersyjna egzekucja na upośledzonym umysłowo wykonana
[2007-04-12 23:46:01]
Egzekucja Clarka (urodzonego 13 maja 1968 w Luizjanie) wywołała liczne kontrowersje, zwłaszcza z uwagi na to, iż wedle lekarzy był upośledzony umysłowo. Wyrok wydano w 1993. W 2002 roku Sąd Najwyższy głosami 6 do 3 orzekł w sprawie Atkins v. Virginia, iż skazanie na śmierć i stracenie osoby upośledzonej umysłowo lub chorej psychicznie jest pogwałceniem 8. poprawki do konstytucji. Sąd Najwyższy na podstawie swoich werdyktów jest władny dokonywać zmiany w prawie amerykańskim (jak miało to miejsce np. z dopuszczeniem legalności prawa do przerywania ciąży, zawieszeniem a następnie ponownym wprowadzeniem kary śmierci). Mimo tego egzekucje upośledzonych umysłowo, choć ich liczba zmalała, nie zostały zaprzestane (większość stanów zamieniła ich wyroki na kary więzienia, podobnie jak wszystkie uczyniły to w sprawie skazanych nieletnich po innej decyzji Sądu, Roper v. Simmons). Międzynarodowy rozgłos zdobyła sprawa Charlesa Singeltona, więźnia celi śmierci w Arkansas, u którego stwierdzono chorobę psychiczną, a więc zgodnie z decyzją Sądu, która stała się prawem federalnym, nie mógł zostać stracony. Jednak ówczesny prokurator generalny stanu Mike Bebe (demokrata, obecnie gubernator), przekonał gubernatora Mike’a Huckabee’a (obecnie kandydat do nominacji republikańskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich), iż można obejść ten zakaz podając mu przed egzekucją leki, które "przywrócą go do dobrego stanu". Egzekucja została wykonana. Apele do gubernatora Teksasu Ricka Perry’ego (republikanina) i stanowej rady ds. ułaskawień w sprawie Clarka nie przyniosły rezultatów. Argument o pogwałceniu prawa przy nadchodzącej egzekucji został zignorowany. Gubernator odmówił też wstrzymania wykonania wyroku na czas potrzebny do przeprowadzenia nowych badań. Od 1982 roku, kiedy wznowiono wykonywanie kary śmierci w Teksasie (w 1968 w USA wprowadzono moratorium na egzekucje, w 1972 Sąd Najwyższy zawiesił karę główną, aby przywrócić cztery lata później), stracono tam 387 osób. W samym zaś 2007 12 na 13 ogólnie. Od objęcia urzędu przez Perry’ego w grudniu 2000 stracono ponad sto osób. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?