"Sierpień 80" o proteście w HCP i Kompanii Węglowej

[2007-04-21 10:47:20]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał stanowisko w którym w pełni poparł protesty załogi Zakładów "Cegielskiego" w Poznaniu, jak również działania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w tym zakładzie.

Żądania podwyżek płac dla pracowników "Cegielskiego" są w pełni uzasadnione. Postawa zarządu spółki i pozostałych związków zawodowych, które nie tylko nie popierają żądań płacowych załogi ale uczestniczą wraz z pracodawcą w zwalczaniu autentycznej reprezentacji pracowniczej, jaką w Zakładach "Cegielskiego" jest OZZ Inicjatywa Pracownicza, stanowią kolejny przykład arogancji zarządu i roli jaką spełniają związki zawodowe wspierające antypracownicze działania pracodawcy wbrew interesom pracowników, których powinny reprezentować, a o czym zapomniały - czytamy w dokumencie.

"Sierpień 80" podkreśla, że pracownicy zakładu mają pełne prawo do walki o swoje interesy i rozliczenia tych związków zawodowych, które zamiast reprezentować interesy pracowników opowiadają się po stronie zarządu
spółki.

16 kwietnia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Kompanii Węglowej S.A. wystosował list do zarządu KW w którym żąda natychmiastowego spotkania w sprawie trwającego sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników kompanii w roku 2007.

Według zarządzenia Kompanii Węglowej, podwyżki płac w poszczególnych kopalniach Spółki miały kształtować się na poziomie od 3,4 proc. do 5,54 proc. Oznaczało to, co wynika z dokumentów przedłożonych w trakcie negocjacji przez Zarząd Kompanii Węglowej organizacjom związkowym, że podwyżki wynagrodzenia w poszczególnych kopalniach Spółki będą wynosić średnio na jednego zatrudnionego od 151,33 zł do 235,96 zł i będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2007 r. Tymczasem, na wielu kopalniach Kompanii Węglowej, górnicy do dnia dzisiejszego nie otrzymali żadnych podwyżek płac. W wielu przypadkach oferowane przez dyrekcje podwyżki są wielokrotnie niższe niż wynikałoby to z ustaleń przyjętych na szczeblu Spółki. Górników bulwersuje również fakt, że nie tylko mają otrzymać wielokrotnie niższe podwyżki płac, ale także w żaden sposób nie zrekompensowano im braku podwyżek za miesiące styczeń, luty i marzec br. Taka sytuacja powoduje narastanie niepokoju społecznego w kopalniach Spółki, co może doprowadzić do wybuchu akcji protestacyjnych, ze strajkiem włącznie. Niepokój górników potęguje fakt, że dyrekcje kopalń argumentują brak podwyżek płac brakiem środków manipulując danymi, które w sposób znaczący odbiegają od oficjalnej informacji przedstawionej związkom zawodowym podczas negocjacji na szczeblu Spółki - piszą związkowcy.

"Sierpień 80" dodaje, że oczekuje natychmiastowego wznowienia negocjacji w ramach zgłoszonego przez nich sporu zbiorowego na temat podwyżek płac w roku 2007 i zobligowania dyrekcji kopalń do wdrożenia podwyżek płac w wysokości przedłożonej przez Zarząd Spółki organizacjom związkowym.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku