OPZZ o polityce rodzinnej państwa

[2007-04-21 11:06:16]

17 kwietnia Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wydało stanowisko na temat polityki rodzinnej państwa w którym stwierdza, że od szeregu lat poziom życia polskiego społeczeństwa ulega systematycznemu pogarszaniu, a odsetek ludzi biednych jest w Polsce jednym z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Mimo pogarszającej się sytuacji materialnej społeczeństwa, działania kolejnych ekip rządowych w ostatnich latach były skierowane na zmniejszenie transferu środków na świadczenia społeczne - piszą władze związku.

OPZZ podkreśla, od wielu lat zwracało uwagę na te problemy, dlatego też odnosząc się do Projektu polityki rodzinnej pragnie podkreślić, że organizacje związkowe z przychylnością ustosunkowały się do większości rozwiązań zaprezentowanych w dokumencie. Dotyczy to m.in. zmian w zakresie systemu podatkowego, pomocy rodzinom w trudnej sytuacji finansowej i rodzinom wychowującym dziecko niepełnosprawne oraz propozycje ułatwiające godzenie pracy z macierzyństwem - czytamy w stanowisku.

Słabym punktem projektu są, zdaniem związku, proponowane źródła finansowania części tych rozwiązań przez pracodawców i samorządy terytorialne. OPZZ podkreśla, że bez wsparcia finansowego budżetu państwa, realizacja szeregu propozycji jest nierealna.

Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych postuluje ujęcie w "Projekcie polityki rodzinnej" następujących zagadnień: nadanie pojęciom: "minimum egzystencji" i "minimum socjalne" rangi kategorii pojęć prawnych; wprowadzenie do ustawodawstwa pojęcia "minimum dochodu gwarantowanego rodziny", będącego podstawą do udzielania pomocy społecznej; znaczne zwiększenie wysokości zasiłków rodzinnych; zwiększenie nakładów na program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" oraz pomoc państwa w uzyskaniu mieszkania przez młode rodziny.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zadeklarował ponadto swój aktywny udział w procesie legislacyjnym, a także poparcie tych propozycji, których realizacja przyczyni się do poprawy jakości życia i kondycji finansowej rodzin.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku