USA: Poprawki do budżetu ustalają datę wycofania wojsk z Iraku
[2007-04-27 17:54:32]
Głównym punktem sporów wokół wprowadzonych poprawek było dołączenie do nich punktu, zobowiązującego prezydenta Georgea W. Busha do wycofania wszystkich jednostek amerykańskich z Iraku najpóźniej do 1 października 2007. Za przyjęciem ustawy (nie istnieje możliwość odrzucenia lub przyjęcia poszczególnych poprawek, kiedy są do niej dołączone) głosowało 51 senatorów, w tym wszyscy demokraci (wraz ze stowarzyszonym z nimi, niezależnym senatorem Bernie Sandersem z Vermontu) oraz dwóch republikanów: Chuck Hagel z Nebraski oraz Gordon Smith z Oregonu. Senator Hagel uchodzi nie tylko za jednego z najwcześniejszych, ale i za czołowego krytyka polityki zagranicznej prezydenta (w szczególności na Bliskim Wschodzie) w łonie jego partii. Mimo początkowego poparcia w głosowaniu nad wysłaniem sił, wielokrotnie wcześniej i później wyrażał zastrzeżenia, nawołując w końcu do jak najszybszego zakończenia wojny. Różni się tym od stanowiska wielu kolegów partyjnych, jak np. inny, cieszący się opinią niezależnego John McCain, popiera ideę zwiększenia sił. Przeciwko głosowała reszta republikanów oraz stowarzyszony z demokratami niezależny senator Joe Lieberman z Connecticut (który notabene przegrał z powodu nieugiętego poparcia dla interwencji prawybory demokratów w 2006 i kandydował spoza listy). Trzech pozostałych było nieobecnych, w tym McCain. Prezydent Bush od razu zagroził zastosowaniem prawa weta. Gdyby to zrobił, ustawa nie weszłaby w życie, bo sądząc po stosunku sił, demokraci nie zebraliby potrzebnej do jego obalenia większości. Możliwym jest jednak jeszcze to, iż Bush będzie zmuszony ją podpisać, gdyż w wypadku weta wszystkie poprawki zostaną automatycznie anulowane, w tym te przewidujące wydatki na uzbrojenie wojsk w Iraku oraz odbudowę Nowego Orleanu. Gdyby te nie weszły, z jego winy, w życie, spotkałby się z jeszcze większym oporem społeczeństwa, za odbieranie funduszy potrzebnych na usunięcie skutków Katriny i pomoc poszkodowanym, a także samych zwolenników interwencji, za rozbrajanie naszych chłopców. Komentatorzy studzą jednak zapał zwolenników wycofania wojsk z Iraku, ostrzegając przed fanatyczną chęcią dokończenia misji przez Busha. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?