Chorwacja: Zmarł Ivica Račan

[2007-04-29 23:03:34]

29 kwietnia w nocy zmarł w Zagrzebiu były chorwacki premier i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (Socijaldemokratska Partija Hrvatske) Ivica Račan. Polityk od dawna walczył z rakiem.

Ivica Račan odegrał ważną rolę w najnowszej historii Chorwacji. Jest uznawany za polityka, który wyprowadził kraj z międzynarodowej izolacji.

Od lat 70. Račan był członkiem Komunistycznej Ligi Chorwacji. W 1989 został jej przewodniczącym. W 1990 roku Račan poparł dążenia niepodległościowe Słowenii. W tym samym roku założył Socjaldemokratyczną Partię Chorwacji, z którą zajął drugie miejsce w pierwszych wielopartyjnych wyborach w tym kraju. W 2000 roku partia Račana zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, a on sam stanął na czele utworzonego przez sześć partii rządu. Ze stanowiska ustąpił w 2003 roku, kiedy to jedna z partii koalicyjnych wypowiedziała umowę rządową i przeszła do opozycji. W ciągu trzech lat Chorwacja wyszła jednak z międzynarodowej izolacji, a także rozpoczęła rozmowy na temat członkostwa w Unii Europejskiej. W wyborach parlamentarnych w 2003 roku Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji zajęła drugie miejsce i znalazła się w opozycji.

Chorwacki prezydent Stipe Mesić na wieść o śmierci Račana powiedział, że ów "dzięki swojej osobowości i politycznej aktywności silnie zaznaczył się w najnowszej historii Chorwacji". Będzie pamiętany jako człowiek, który umożliwił demokratyczne zmiany w Chorwacji i jako premier, który skierował kraj na europejską ścieżkę - stwierdził Mesić.

Ivica Račan miał 63 lata.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku