Polacy zadowoleni z przystąpienia ich kraju do UE

[2007-05-06 14:49:18]

Zgodnie z najnowszym sondażem CBOS aż 86 proc. Polaków deklaruje, że są zwolennikami Unii Europejskiej, a jedynie 7 proc. określa się jako jej przeciwnicy.

Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od kwietnia 2004 r., odsetek osób popierających członkostwo Polski w UE wzrósł o 22 proc., a odsetek przeciwników zmniejszył się również o 22 proc.

Badanie pokazuje też, że coraz więcej Polaków widzi korzyści wynikające z przystąpienia naszego kraju do Unii. W sierpniu 2004 r. 39 proc. respondentów deklarowało, że członkostwo w UE przynosi więcej korzyści niż strat, a obecnie jest ich 64 proc.

40 proc. badanych deklaruje, że członkostwo przynosi im więcej osobistych korzyści niż strat, a tylko 11 proc. jest przeświadczona o jej negatywnych skutkach.

Wśród głównych pozytywnych efektów członkostwa respondenci ankietowani wymienili: otwarte granice i swobodę poruszania się na obszarze Unii (29 proc.), korzyści dla rolnictwa i rolników (29 proc.) oraz możliwość podejmowania przez Polaków pracy za granicą (28 proc.).

Sondaż pokazuje też, że aż 72 proc. Polaków (o 15 proc. więcej niż rok temu) uważa, że członkostwo w UE ma pozytywny wpływ na stan polskiej gospodarki, a 75 proc. Polaków widzi korzyści z integracji dla rolnictwa i rolników (o 16 proc. więcej niż w ubiegłym roku).

Najbardziej zadowoleni z wpływu integracji na sytuację w swoim miejscu pracy są rolnicy (55 proc.) i osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (62 proc.).

Aż 56 proc. respondentów uważa, że członkostwo w UE przyczyniło się do spadku bezrobocia w Polsce, a 49 proc. twierdzi, że wejście do UE wpłynęło korzystnie na materialne warunki życia Polaków.

Coraz więcej osób dostrzega pozytywne skutki wejścia Polski do UE na arenie międzynarodowej. 58 proc. badanych deklaruje, że przystąpienie do UE wiązało się ze zwiększeniem bezpieczeństwa Polski w świecie, a 68 proc., że członkostwo w Unii wzmocniło pozycję naszego kraju w Europie.

Pozytywne skutki wejścia do UE dla stanu środowiska naturalnego w Polsce dostrzega 61 proc. badanych. 51 proc. Polaków uważa, że członkostwo w UE przyczynia się do podniesienia stanu wiedzy i poziomu wykształcenia, a 57 proc., że wpływa na poprawę stosunku do pracy.

Maleje odsetek ankietowanych kojarzących członkostwo we UE z wzrostem biurokracji (41 proc., a w ubiegłym roku 48 proc.) i zwiększeniem się przestępczości (26 proc., a w zeszłym roku 34 proc.).

45 proc. ankietowanych uważa, że w wyniku integracji zwiększyło się poczucie własnej wartości Polaków.

W opinii większości ankietowanych w wyniku integracji zyskują ludzie młodzi (79 proc.), rolnicy (79 proc.) i ludzie wykształceni (77 proc.). Najmniej osób dostrzega pozytywne skutki przystąpienia do UE dla gospodyń domowych (12 proc.) oraz emerytów (6 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach od 30 marca do 2 kwietnia bieżącego roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku