"Krytyka Polityczna" oddaje hołd Dąbrowszczakom

[2007-05-10 00:40:22]

26 kwietnia 1937 roku baskijskie miasto Guernika zostało zbombardowane przez samoloty hitlerowskiego Legionu Condor sprzymierzonego z siłami gen. Franco. Po raz pierwszy w historii podjęto próbę całkowitego zniszczenia całej aglomeracji wraz z jej cywilnymi mieszkańcami. Siedemdziesiąt lat po tej haniebnej zbrodni, będącej wstępem do późniejszych okrucieństw II wojny światowej, politycy prawicy dążą do odebrania uprawnień kombatanckich polskim ochotnikom, którzy w 1936 roku postanowili bronić hiszpańskiej demokracji przed faszystowskim zagrożeniem – piszą w swym oświadczeniu członkowie zespołu "Krytyki Politycznej" i przypominają historię polskich ochotników walczących w obronie Republiki.

W wydanym oświadczeniu redakcja "KP" przypomina historię polskich żołnierzy Brygad Międzynarodowych, wśród których znaleźli się komuniści, socjaliści, anarchiści, syndykaliści oraz bezpartyjni antyfaszyści i demokraci. Przypomniano także o istnienie w Polsce komitetów solidarności z Hiszpanią oraz Czerwonej Pomocy, która zbierała w środowiskach robotniczych pieniądze dla obrońców Republiki. Podkreślono także fakt, że działalność ta była zwalczana przez sanacyjne władze. Na mocy rządowego dekretu ochotników wyruszających do Hiszpanii pozbawiono polskiego obywatelstwa. Redaktorzy "Krytyki Politycznej" przypomnieli także fakt, że w 1996 roku władze Hiszpanii przyznały Dąbrowszczakom obywatelstwo tego kraju.

Zespół "Krytyki Politycznej" zdecydowanie sprzeciwia się atakowi polskiej prawicy na weteranów walk w Hiszpanii: Inicjatywa polskiej prawicy wymierzona przeciwko żołnierzom – antyfaszystom budzi nasz sprzeciw i oburzenie. Nie budzi jednak naszego zdziwienia. Wszak politycy rządzącej koalicji wielokrotnie wyrażali publicznie uznanie dla generała Franco i innych krwawych dyktatorów. Oddajemy dziś hołd ofiarom bestialskiego bombardowania Guerniki oraz działaczom polskiego ruchu robotniczego, którzy na hiszpańskiej ziemi stanęli w pierwszym szeregu walki o wolność, demokrację i sprawiedliwość społeczną. Faszyzm nie przejdzie! NO PASARAN! – czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej "KP" i na łamach "Rzeczpospolitej" podpisali się: Maciej Gdula, Dorota Głażewska, Julian Kutyła, Adam Ostolski, Agata Szczęśniak, Sławomir Sierakowski oraz Michał Syska, który bronił pamięci Dąbrowszczaków w swym przemówieniu podczas pierwszomajowego pochodu OPZZ w Warszawie.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku