AI krytykuje Iran za karanie śmiercią nieletnich

[2007-06-28 21:25:10]

W ogłoszonym 26 czerwca oświadczeniu, Amnesty International potępiło władze Iranu za wykonywanie wyroków śmierci na osobach, które były nieletnie w momencie popełnienia czynu. AI wzywa do natychmiastowego zaprzestania tego typu praktyk.

Według źródeł organizacji obecnie 71 osób skazanych przed 18 rokiem życia oczekuje w tym kraju na egzekucję, a Iran wykonał ostatnio więcej wyroków śmierci niż jakikolwiek inny kraj.

Jako sygnatariusz Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka rząd irański łamie w ten sposób zawarte w niej zobowiązania. Konwencja wyraźnie stanowi, iż nikt nie może zostać skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia, jeżeli popełnił czyn karalny nie mając ukończonych 18 lat.

Wiele egzekucji odbiło się głośnym echem w świecie. Na przykład sprawa Ateqeh Rajabi, powieszonej 15 sierpnia 2004 w wieku lat 16 za "przestępstwa przeciwko moralności" czy Mohammada Mousaviego, straconego w kwietniu br.

Pośród oczekujących w celi śmierci znajdują się między innymi Delara Darabi, skazana w wieku 17 lat (obecnie ma 20) za przestępstwo, którego najprawdopodobniej nie popełniła (przyznała się do winy, aby chronić swego przyjaciela, który zapewnił ją, iż jako nieletnia nie otrzyma tak surowego wyroku) czy Reza Alinejad. Oboje są przedmiotem międzynarodowej kampanii, działającej także w Polsce.

Pod międzynarodową presją w 2001 roku Iran ograniczył zakres przestępstw, za które nieletni mogą zostać skazani na śmierć, ale wciąż utrzymuje resztę. Wszelkie próby reformy spotkały się ze zdecydowanym oporem Rady Strażników Rewolucji.

Przykładem sukcesu międzynarodowego nacisku na władze irańskie była sprawa nieletniej Nazanin Fatehi, skazanej za zabicie mężczyzny usiłującej ją zgwałcić. Po zebraniu ponad 350 tysięcy podpisów pod petycją on-line (kampania prowadzona była głównie w internecie) oraz nadaniu jej rozgłosu, kara śmierci została anulowana a Nazanin uwolniona.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku