AI krytykuje Iran za karanie śmiercią nieletnich

[2007-06-28 21:25:10]

W ogłoszonym 26 czerwca oświadczeniu, Amnesty International potępiło władze Iranu za wykonywanie wyroków śmierci na osobach, które były nieletnie w momencie popełnienia czynu. AI wzywa do natychmiastowego zaprzestania tego typu praktyk.

Według źródeł organizacji obecnie 71 osób skazanych przed 18 rokiem życia oczekuje w tym kraju na egzekucję, a Iran wykonał ostatnio więcej wyroków śmierci niż jakikolwiek inny kraj.

Jako sygnatariusz Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka rząd irański łamie w ten sposób zawarte w niej zobowiązania. Konwencja wyraźnie stanowi, iż nikt nie może zostać skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia, jeżeli popełnił czyn karalny nie mając ukończonych 18 lat.

Wiele egzekucji odbiło się głośnym echem w świecie. Na przykład sprawa Ateqeh Rajabi, powieszonej 15 sierpnia 2004 w wieku lat 16 za "przestępstwa przeciwko moralności" czy Mohammada Mousaviego, straconego w kwietniu br.

Pośród oczekujących w celi śmierci znajdują się między innymi Delara Darabi, skazana w wieku 17 lat (obecnie ma 20) za przestępstwo, którego najprawdopodobniej nie popełniła (przyznała się do winy, aby chronić swego przyjaciela, który zapewnił ją, iż jako nieletnia nie otrzyma tak surowego wyroku) czy Reza Alinejad. Oboje są przedmiotem międzynarodowej kampanii, działającej także w Polsce.

Pod międzynarodową presją w 2001 roku Iran ograniczył zakres przestępstw, za które nieletni mogą zostać skazani na śmierć, ale wciąż utrzymuje resztę. Wszelkie próby reformy spotkały się ze zdecydowanym oporem Rady Strażników Rewolucji.

Przykładem sukcesu międzynarodowego nacisku na władze irańskie była sprawa nieletniej Nazanin Fatehi, skazanej za zabicie mężczyzny usiłującej ją zgwałcić. Po zebraniu ponad 350 tysięcy podpisów pod petycją on-line (kampania prowadzona była głównie w internecie) oraz nadaniu jej rozgłosu, kara śmierci została anulowana a Nazanin uwolniona.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku