Na Słowacji nie chcą "dekomunizacji" ulic

[2007-08-28 18:24:09]

Jak donosi dziennik "Pravda", w wielu słowackich miastach zachowały się nazwy ulic odwołujące się do postaci z panteonu bohaterów socjalistycznej Czechosłowacji. Co więcej, władze oraz mieszkańcy tych miast wcale - zdaniem dziennika - nie życzą sobie ich "dekomunizacji".

W Levicach na południu kraju istnieją ulice Karola Marksa, Fryderyka Engelsa oraz Spółdzielcza. W Hliníku nad Hronom jedna z głównych ulic nosi imię Armii Radzieckiej, a w Martinie - Armii Czerwonej. W Svidníku kraju znajdują się ulice Pionierska, Budowniczych oraz Radzieckich Bohaterów. W Čiernej nad Tisou urząd miejski znajduje się przy Placu Pionierów, natomiast w miejscowości Želovce przy ulicy Klementa Gottwalda znajduje się szkoła średnia, a w miasteczku są także ulice Rewolucyjna i Pionierska. Ulice o wymienionych nazwach znajdują się także w wielu innych miastach. Spokojny żywot toczą także pomniki ku pamięci radzieckich żołnierzy oraz tablice pamiątkowe na cześć działaczy Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Moim zdaniem chodzi tu o historię. Pamiątki pozostają po różnych władcach, o których nie możemy powiedzieć, że robili tylko dobrze. Ale są to ślady naszej historii - twierdzi Dušan Antal, wójt Hliníka nad Hronom. Jego zdaniem, nazwa Armii Czerwonej odwołuje się z jednej strony do pozytywnych wydarzeń, takich jak walka przeciwko faszyzmowi, a z drugiej strony do negatywnych, takich jak okupacja Czechosłowacji w 1968 roku. Mimo tego wójt opowiada się za tym, aby nazwa ulicy pozostała bez zmian.

Zmiany nazw ulic nie planują także władze miejskie Levic i Martina. W tym ostatnim propozycja zmiany nazewnictwa byłaby rozważona tylko na wyraźne żądanie grupy obywateli.

W przeprowadzonej przez dziennik "Pravda" sondzie internetowej, w której czytelników zapytano o to, czy przeszkadzają im "socjalistyczne" nazwy ulic, 79 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku