Turcja: Abdullah Gül nowym prezydentem kraju
[2007-09-02 12:29:35]
Gül był kandydatem z ramienia konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi). Przeciwko powołaniu go na stanowisko prezydenta protestowała opozycja, która przez wiele tygodni bojkotowała wybory, opuszczając posiedzenia parlamentu (w Turcji prezydenta wybierają parlamentarzyści). Na ulice miast wychodziły wielosettysięczne demonstracje, ponieważ w kandydaturze Güla upatrywano zagrożenia dla laickości Republiki Tureckiej. Ostatecznie, kryzys polityczny w parlamencie doprowadził do rozpisania przedterminowych wyborów, w których Partia Sprawiedliwości i Rozwoju zdecydowanie zwyciężyła, zdobywając 47 proc. głosów. W nowym parlamencie kandydatura Güla także nie miała łatwej drogi. Ostatecznie wybór nowego prezydenta dokonany został dopiero w trzeciej turze. Güla poparło 339 deputowanych. Podczas ceremonii zaprzysiężenia nowego prezydenta, Abdullah Gül zapowiedział, że jednym z celów jego prezydentury będzie zachowanie laickości Republiki Tureckiej. Republika Turecka jest demokratycznym, świeckim i socjalnym państwem prawa. Jestem zdeterminowany, aby bronić tych wartości i przy każdej możliwej okazji umacniać je - mówił Gül. Media zauważyły, że w ceremonii nie wzięła udziału żona prezydenta Hayrünissa Gül - gorliwa muzułmanka, która w miejscach publicznych nosi tradycyjną chustę zakrywającą włosy i twarz. Tę nieobecność komentuje się jako gest, który miał uspokoić obawy o zagrożenie dla laickości państwa. Mimo tych gestów i deklaracji Güla, opozycja nadal pozostaje nieufna, podobnie jak generałowie armii tureckiej, którzy dzień po zaprzysiężeniu odmówili oddania salutu nowemu prezydentowi. Media zaznaczają, że jest to wydarzenie bez precedensu i świadczy o wyraźnym konflikcie miedzy wojskiem a władzą. Przypomina się, że w historii Turcji generałowie wielokrotnie interweniowali, gdy do władzy dochodziły stronnictwa islamskie. Zadowolenie z wyboru Güla na prezydenta Turcji wyraziły natomiast Liga Państw Arabskich, Iran oraz Jordania. Gratulacje nowemu prezydentowi złożyli także m.in.: prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush, kanclerka Niemiec Angela Merkel oraz premier Grecji Kostas Karamanlis. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?