Czarnogóra ma nową konstytucję
[2007-10-20 21:59:21]
![]() Konstytucja stanowi, że Czarnogóra jest państwem obywatelskim i demokratycznym, które tworzą Czarnogórcy, Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Muzułmanie, Chorwaci i inni. Wszyscy obywatele Czarnogóry są równi wobec prawa. Językiem urzędowym Czarnogóry będzie język czarnogórski, a alfabetem urzędowym - zarówno alfabet łaciński, jak i cyrylica. W urzędach dopuszczalne będzie posługiwanie się także innymi językami: serbskim, bośniackim, albańskim i chorwackim. Najwyższą władzą w państwie ma być demokratycznie wybierany parlament. Ma on sprawować kontrolę nad rządem. Cywilnej kontroli rządu poddane mają być natomiast siły zbrojne oraz służby specjalne. Konstytucja reguluje także kwestie wyznaniowe. Wszystkie wspólnoty religijne działające na terenie Czarnogóry mają być równe wobec prawa i oddzielone od państwa. Konstytucja nie przewiduje uprzywilejowanej roli dla Cerkwi, co spotkało się z żywiołową krytyką duchowieństwa. Za przyjęciem konstytucji głosowało 55 deputowanych do czarnogórskiej Skupštiny. 21 opowiedziało się przeciwko jej przyjęciu, a 5 nie wzięło w głosowaniu. W gronie zwolenników nowej konstytucji znaleźli się przedstawiciele rządzących ugrupowań socjaldemokratycznych - Demokratycznej Partii Socjalistów (Demokratska Partija Socijalista) oraz Socjaldemokratycznej Partii Czarnogóry (Socijaldemokratska Partija Crne Gore) - i ugrupowań opozycyjnych: liberalno-konserwatywnego Ruchu na rzecz Przemian (Pokret za Promjene), Bośniackiej Partii Czarnogóry (Bošnjačka Stranka Crne Gore) oraz Liberalnej Partii Czarnogóry (Liberalna Partija Crne Gore). W gronie przeciwników konstytucji znaleźli się deputowani partii serbskich - Serbskiej Partii Narodowej (Srpska Narodna Stranka) i Demokratycznej Partii Serbskiej (Demokratska Srpska Stranka) - oraz przedstawiciele Partii Narodowej (Narodna Stranka) i Socjalistycznej Partii Narodowej Czarnogóry (Socijalistička Narodna Partija Crne Gore). W głosowaniu nie brali udziału deputowani z ugrupowań albańskich. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?