Czesi i Amerykanie negocjowali w sprawie tarczy
[2007-11-02 17:53:11]
![]() Negocjacje mają doprowadzić do ustalenia ostatecznego tekstu umowy międzynarodowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Republiką Czeską, na mocy której na terytorium naszego południowego sąsiada mogłaby powstać amerykańska baza wojskowa z elementami tzw. tarczy antyrakietowej. Umowę będzie musiała następnie zostać ratyfikowana przez obie izby czeskiego parlamentu, a także podpisana przez czeskiego prezydenta. Ivan Dvořák powiedział, że podczas negocjacji nie poruszano tematu obecności w bazie rosyjskich żołnierzy. Propozycję, aby w Brdach, oprócz amerykańskich, stacjonowali również rosyjscy żołnierze, co umożliwiłoby zdobyć przychylność Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej, wypowiedział przed tygodniem amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Dvořák zapowiedział jednak, że w sprawie obecności rosyjskich żołnierzy na terytorium Republiki Czeskiej, musiałyby się najpierw odbyć niezależne rozmowy czesko-rosyjskie, a dopiero potem możnaby o tym dyskutować z Amerykanami. Nie bez znaczenia dla dalszych czesko-amerykańskich negocjacji pozostawać będą z całą pewnością dwa wydarzenia. Po pierwsze, deklaracja amerykańskiego demokratycznego kongresmena Johna Murthy, który powiedział niedawno, że "prezydent Bush nie dostanie w przyszłym roku żadnych pieniędzy na tarczę anryrakietową w Polsce i Czechach". Wypowiedź Murthy nie jest pustosłowiem, albowiem kongresmen jest przewodniczącym komisji Izby Reprezentantów, która odpowiada za rozdzielanie środków finansowych w dziedzinie obronności. Po drugie, tematem zbliżającego się szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie ma być właśnie sprawa tarczy antyrakietowej. Spekuluje się, że mogą tam zapaść ustalenia istotnie zmieniające stosunek NATO do amerykańskiego przedsięzwięcia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?