Czesi i Amerykanie negocjowali w sprawie tarczy

[2007-11-02 17:53:11]

W Pradze odbyła się kolejna tura czesko-amerykańskich negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak poinformował szef czeskiej delegacji - przewodniczący departmentu polityki obronnej i strategii w Ministerstwie Obrony - Ivan Dvořák, rozmawiano na temat statusu prawnego amerykańskich żołnierzy, którzy obsługiwaliby zlokalizowaną w Czechach bazę radarową, stanowiącą jeden z elementów tarczy. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Negocjacje mają doprowadzić do ustalenia ostatecznego tekstu umowy międzynarodowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Republiką Czeską, na mocy której na terytorium naszego południowego sąsiada mogłaby powstać amerykańska baza wojskowa z elementami tzw. tarczy antyrakietowej. Umowę będzie musiała następnie zostać ratyfikowana przez obie izby czeskiego parlamentu, a także podpisana przez czeskiego prezydenta.

Ivan Dvořák powiedział, że podczas negocjacji nie poruszano tematu obecności w bazie rosyjskich żołnierzy. Propozycję, aby w Brdach, oprócz amerykańskich, stacjonowali również rosyjscy żołnierze, co umożliwiłoby zdobyć przychylność Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej, wypowiedział przed tygodniem amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Dvořák zapowiedział jednak, że w sprawie obecności rosyjskich żołnierzy na terytorium Republiki Czeskiej, musiałyby się najpierw odbyć niezależne rozmowy czesko-rosyjskie, a dopiero potem możnaby o tym dyskutować z Amerykanami.

Nie bez znaczenia dla dalszych czesko-amerykańskich negocjacji pozostawać będą z całą pewnością dwa wydarzenia. Po pierwsze, deklaracja amerykańskiego demokratycznego kongresmena Johna Murthy, który powiedział niedawno, że "prezydent Bush nie dostanie w przyszłym roku żadnych pieniędzy na tarczę anryrakietową w Polsce i Czechach". Wypowiedź Murthy nie jest pustosłowiem, albowiem kongresmen jest przewodniczącym komisji Izby Reprezentantów, która odpowiada za rozdzielanie środków finansowych w dziedzinie obronności. Po drugie, tematem zbliżającego się szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie ma być właśnie sprawa tarczy antyrakietowej. Spekuluje się, że mogą tam zapaść ustalenia istotnie zmieniające stosunek NATO do amerykańskiego przedsięzwięcia.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku