Kongres obala weto Busha
[2007-11-08 21:00:30]
Stosunek sił w Senacie wyniósł 79 głosów za obaleniem weta przeciwko 19 popierających jego utrzymanie. Wcześniej w Izbie Reprezentantów proporcje wynosiły 361 do 54 głosów. Jest to pierwszy przypadek przeforsowania przez Kongres jakiegoś projektu, mimo sprzeciwu Białego Domu, od lutego 1998 roku. Ustawa zakłada przeznaczenie znacznych sum na pomoc dla wciąż ogarniętych zniszczeniem po uderzeniu huraganu Katrina w 2005 roku stanów, zarządzanie antykryzysowe, ochronę naturalnych zbiorników wodnych, odbudowę ekosystemu, a także rozbudowanie i zabezpieczenie sieci wody pitnej. Porażka prezydenta jest tym większa, że wielu z jego najbardziej oddanych, a obecnie nielicznych, sojuszników w Kongresie tym razem opowiedziało się przeciwko niemu. To ogromnie ważny projekt i najwyższy już czas, aby wszedł w życie – stwierdził senator David Vitter z Luizjany, słynący z bardzo konserwatywnych poglądów. Wtórował mu zastępca lidera mniejszości Trent Lott z Missisipi, którego własny dom został zrujnowany w czasie kataklizmu. Zarówno Vitter jak i Lott reprezentują stany, w których na skutek uderzenia huraganu oraz nieudolności władz federalnych w sprawie zapewnienia pomocy dla ludności, miliony obywateli zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej oraz otoczonych przez skażoną. Wielu zmarło, także wobec braku efektywnej reakcji władz. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy wspólnie osiągnęliśmy zamierzony cel – komentował postawę większości republikanów lider większości demokratycznej, Harry Reid z Nevady. Bush uzasadniał założone 2 listopada weto "dużym kosztem" wprowadzenia projektu, próbując usprawiedliwić się "ochroną obywateli przed chcącym zabrać ich pieniądze Kongresem". Prezydent został ostro skrytykowany za sabotowanie projektu mającego na celu pomoc dla zdewastowanych regionów i jego mieszkańców, spośród których wielu nie ma gdzie powrócić. Przypomniano też jego bierność w czasie kryzysu. Tylko dwóch demokratów w Senacie zagłosowało przeciw odrzuceniu weta: Russ Feingold z Wisconsin oraz Claire McCaskill z Missouri. Pozostali demokraci i republikanie, oraz dwóch niezależnych zajęli wspólne stanowisko. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?