MNiSW: Opłaty za egzaminy poprawkowe są bezpodstawne
[2007-11-14 03:34:32]
![]() Zgodnie z regulaminem studiów, student ma prawo do składania egzaminu poprawkowego, egzamin ten jest procedurą zaliczenia przedmiotu, a nie powtarzaniem zajęć dydaktycznych, za które można pobierać opłaty. Z żadnego obowiązującego przepisu nie wynika, że uczelnie mogą pobierać opłaty za egzamin poprawkowy – czytamy w piśmie z ministerstwa. Ostatnie działania Parlamentu Studentów RP są wynikiem zaniepokojenia, jakie wywołały u władz Parlamentu liczne skargi od studentów, którzy byli zmuszani w czasie studiów do uiszczania różnych opłat: za egzamin poprawkowy, za warunkowe zaliczenie semestru, za złożenie indeksu, za przystąpienie do obrony pracy licencjackiej czy magisterskiej. Powszechne były przypadki masowego oblewania studentów podczas sesji egzaminacyjnej po to tylko, aby uczelnia wzbogaciła się o kolejne, pokaźne sumy pieniędzy. To skandal, że uczelnie zarabiają na własnej porażce dydaktycznej – twierdzi Leszek Cieśla przewodniczący studenckiego parlamentu. Studenci już wcześniej mogli odmawiać opłat za egzamin poprawkowy. Takie prawo dawało im rozporządzenie z 1991 r., które wyraźnie wykreśliło wspomniane praktyki z listy usług, za które uczelnia może pobierać pieniądze. Jednakże niejasno sformułowana ustawa z 2005 r. pozwoliła uczelniom na dowolną interpretację przepisów. Teraz, dzięki działaniom władz Parlamentu Studentów RP i MNiSW, każdy student może żądać zwrotu pieniędzy i wyrównania szkód moralnych. Na stronie www.psrp.org.pl można znaleźć porady oraz wzór formularza o zwrot opłat. Uczelnie niepubliczne swoją funkcję uzależniają od wpływów z czesnego i innych opłat. Jeśli nie będziemy mogli ich pobierać, wówczas koszty tego poniosą wszyscy studenci, bo będziemy zmuszeni podnieść czesne – ostrzega Krzysztof Lewandowski prorektor WSUS. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?