Głogów: Konferencja prasowa WZZ "Sierpień 80"

[2007-11-17 11:11:01]

16 listopada w Głogowie gościł przewodniczący Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy, Bogusław Ziętek. Na zwołanej konferencji prasowej powiedział, że jego wizyta w tym mieście jest dowodem uznania dla działalności Patryka Koseli, reprezentującego związek na tym terenie.

Ziętek poinformował, że sprawy, którymi zajmowała się organizacja związkowa w Głogowie, były pretekstem do opracowania projektów zmian w ustawach. Pół roku temu odbyła się demonstracja we Wrocławiu, która była największą od 1989 r. w tym mieście. Skierowana ona była przeciwko firmom zatrudniającym pracowników na umowy pozakodeksowe. Cała sprawa zaczęła się od materiału prasowego Patryka, do którego zgłosili się pracownicy Impela. Choć od tego czasu minęło ponad pół roku od tego czasu niewiele się zmieniło, bo żadna z państwowych instytucji do tego powołanych nie przeprowadziła skutecznych kontroli i działań zmieniających sytuację tych ludzi – powiedział szef związku. Dodał, że "Sierpień 80" chce zmiany przepisów w taki sposób, by po trzech miesiącach pracy na umowę zlecenie, pracownicy uzyskiwali prawo do stałego zatrudnienia.

Chcielibyśmy, aby w przypadku, gdy powstają Specjalne Strefy Ekonomiczne, bądź podstrefy jak w przypadku Głogowa, inwestorzy byli zobowiązani przy podpisywaniu umów preferencyjnych do tego, aby stosować tam zapisy Kodeksu Pracy – zaapelował do władz samorządowych Bogusław Ziętek. Jego zdaniem duże firmy korzystające z tych stref stać jest na wprowadzenie stałych umów na czas nieokreślony czy układów zbiorowych pracy.

Kolejną rzeczą podjętą przez związek, a związaną z Głogowem, była głośna sprawa pracownic firmy "Unipron", którym pracodawca nie wypłacał przez dłuższy czas wynagrodzeń za pracę. Chcemy skierować wystąpienie o zmianę prawa w taki sposób, aby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość automatycznego wydawania nakazu wypłaty wynagrodzenia, aby okradziony z tego wynagrodzenia pracownik nie musiał o nie walczy przed sądem przez dwa, albo trzy lata – powiedział na zakończenie związkowiec.

Głos zabrał również Patryk Kosela, przewodniczący Miejskiego Koła Terenowego WZZ "Sierpień 80" w Głogowie. Choć w naszym mieście działa kilka organizacji związkowych, to nasza jest najbardziej skuteczna. Jesteśmy odwrotnością "Solidarności". Tej struktury powstały w ratuszu tylko po to, by po zmianie władzy uratować kilka stołków. Sam jej szef powiedział, że nie będzie wysuwał żadnych żądań pod adresem pracodawcy – stwierdził Kosela. Zszokował on też przybyłych na konferencję dziennikarzy prezentując swoją propozycję loga dla głogowskiego szpitala, w związku z ogłoszonym konkursem. Związek domagał się od starosty odwołania dyrektora. Teraz przedstawił grafikę z napisem: "wyZ(OZ)ysk" zawierającym w tle skowronka (dyrektor głogowskiego ZOZ nazywa się Jarosław Skowroński – przyp. Red.).

Po konferencji odbyło się spotkanie otwarte Polskiej Partii Pracy, na którym Bogusław Ziętek odpowiadał na pytanie: co dalej z polską lewicą?

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku