Polska łamie wolność mediów

[2003-01-28 17:58:09]

We wtorek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło raport i rekomendację w sprawie łamania wolności mediów. W grupie krajów, którym zarzuca się nękanie prawne znalazły się, obok Polski, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwacja, Rosja i Ukraina. W dokumencie można przeczytać m. in. o zarzutach wysuwanych pod adresem "Presspubliki"-wydawcy Rzeczpospolitej, o naciskach gospodarczych, nalotach policyjnych oraz presji podatkowej.

W raporcie działania podjęte przez norweski koncern Orkla przeciw "Presspublice" zostały określone jako zorganizowaną próbę przejęcia kontroli przez władze nad wpływowym dziennikiem.

Z danych cytowanych przez autorkę raportu, Tytti Isohookana-Asunmaa z Finlandii, wynika również, że latem zeszłego roku w obu kanałach TVP koalicja rządząca miała do dyspozycji 15 godzin 2 minuty, natomiast opozycja 2 godziny 53 minuty.

Najpoważniejsze zarzuty wysunięto przeciw Rosji, Armenii, Macedonii, Gruzji i Ukrainie, gdzie "przemoc jest nadal na porządku dziennym jako sposób zastraszania dziennikarzy albo załatwiania porachunków między rywalami politycznymi i gospodarczymi, w których media występują w roli najemników".

Autorka raportu zauważa jednak, że znacznie bardziej rozwinięte demokracje również mają problem z zachowaniem niezależności mediów i równowagi między rządem, a opozycją, co tłumaczy łamaniem prawa do ochrony źródeł informacji, przestarzałym prawodawstwem (Francja) oraz konfliktem interesów władzy, biznesu i nadawców(Włochy).

Ania Drygalska




Trudno wymagać od TVP, aby w jej programach informacyjnych poszczególne opcje polityczne i jej przedstawiciele byli pokazywani przez taki sam okres czasu, niezależnie od ich rzeczywistego wpływu na najważniejsze wydarzenia w państwie. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że przedstawiciele koalicji rządzącej zasiadający w rządzie są częściej pokazywani w telewizji z racji tego, że to oni wpływają na życie obywateli i to oni muszą się z podejmowanych decyzji publicznie tłumaczyć. Takie tendencje występują nie tylko w telewizji publicznej ale także i w mediach prywatnych.

Piotr Tomczyk



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku