Jako pierwszy swój referat wygłosiła prof. Anna Siwik z Krakowa, która przedstawiła dzieje kategorii demokratycznego socjalizmu w historii PPS. Zwróciła również uwagę na aktualność pepeesowskiego programu radomskiego, zawierającego – jej zdaniem – wiele odniesień do obecnego stadium rozwoju kapitalizmu. Prof. Siwik szczególne miejsce w swoim wystąpieniu poświeciła również emigracyjnej myśli politycznej.
Następny referat poświęcony demokratycznemu socjalizmowi jako elementowi polskiej kultury politycznej. Jego autorką była prof. Maria Szyszkowska, która skupiła się na problematyce socjalizmu etycznego.
Trzeci w kolejności referat wygłosił Bartosz Machalica, redaktor "Przeglądu", Lewica.pl i działacz Młodych Socjalistów. Przedstawił on ideę demokratycznego socjalizmu, jako polityczną perspektywę młodego pokolenia. Machalica zwrócił uwagę zarówno na sferę myśli politycznej, gdzie w ostatnich latach doszło do odrzucenia koncepcji postmodernistycznych na rzecz koncepcji uniwersalistycznych oraz na sferę działalności politycznej, gdzie ruch alterglobalistyczny przywrócił do życia etos społecznej kontestacji.
W dyskusji głos zabrał prof. Marian Dobrosielski, który stwierdził, że lewica powinna posługiwać się pojęciem socjalizmu humanistycznego. W jego opinii jest to pojęcie intelektualnie dojrzalsze od demokratycznego socjalizmu.
Do niedawnych wydarzeń politycznych odniósł się Tomasz Kalita. Zreferował on nieudane próby wprowadzenia pojęcia "demokratyczny socjalizm" do konstytucji programowej SLD.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Problemów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz redakcję "Przeglądu Socjalistycznego".
Dariusz Kłuszyński